avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Activitate nicoleta.p

Activitate nicoleta.p

Va multmuesc pentru raspuns
Daca merg la executor si el nu are nimica pe numele lui?....in acest caz ce pot sa fac?
Buna,
In luna iunie 2008 eu si sotul meu am scos bani din banca (eu 3700 de euro, el 28000 ron!) Am scos banii pt un "amic"....de fapt pt o afacere pe care avea el sa o inceapa atunci si ne-a promis ca o sa avem si noi cota din profitul lui plus ca ne va achita ratele la banca. Am incheiat un act notarial ( contract de imprumut fara dobanda) care constituie titlu executoriu conform art. 66 din L.36/1995. Actul e facut pe numele lui deci nu e pe firma, pe suma de 11000 euro si are obligatia sa plateasca in termen de 10 ani cate 150 de euro pe luna. Problema este ca banii au fost cheltuiti, firma nu ii merge si eu am restante la banca de 4 luni si sotul meu de 6 luni.X-( Banca ne suna si ne ameninta la randul ei ca ne da in judecata pentru niste bani pe care de fapt eu nici macar nu i-am cheltuit si nici nu pot demonstra asta pentru ca pe act nu e specificat ca suma imprumutata "amicului" a fost scoasa din banca. #-o Actul e facut intre sotul meu si acel "amic". Intrebarea mea este daca pot sa il execut direct sau trebuie dat in judecata mai intai ?Cum as putea dovedi bancilor ca nu eu sunt vinovata de restante? Astept sa imi dati un raspuns, pot sa va trimit si actul scanat pt ca acolo sunt trecute mai multe clauze pe care el le-a incalcat.
Va multumesc