avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 606 soluții astăzi
Forum Activitate crauswitz

Activitate crauswitz

Discuție Accident Rutier
In luna martie a acestui an am fost implicat intr-un accident rutier usor (tamponare), pe scurt am fost acrosat in trafic de un alt conducator auto, dupa eveniment am mers la serviciul politiei rutiere unde am descris modul de producere al evenimentului, din declaratiile date agentul constatator a hotarat ca vina producerii accidentului apartine celuilalt conducator auto sanctionadu-l pe acesta.Mentionez ca conducatorul auto ce m-a acrosat nu a avut nicio obiectiune asumandu-si vina si fiind de acord ca eu sa-mi repar masina pe asigurarea RCA a acestuia. Am mers la asigurari unde mi s-a intocmit dosarul de dauna in baza caruia am remediat avariile produse in urma accidentului. Dupa cele prezentate mai sus conducatorul auto vinovat de producerea accidentului a cerut in instanta inlocuirea sanctiunii cu avertisment , am fost chemat in instanta ca intimat pentru a explica modul in care s-a produs evenimetul, a urmat proba cu martori in care doar eu am prezentat 2 martori...celalalt conducator auto nu a adus niciun martor, ulterior cerand o expertiza tehnica privind dinamica producerii accidentului, judecatorul incuvintand efectuarea acestei expertize. In luna septembrie a avut loc expertiza ( mentionez ca la data efectuarii expertizei locul unde s-a produs accidentul a suferit importante modificari , mai exact o intersectie semaforizata a fost transformata in sens giratoriu ) ...este mult mai mult de explicat si daca cineva este interesat sa ma ajute pot sa ii pun la dispozitie toate probele din dosar pentru a avea o imagine mai clara....Expertul a elaborat o expertiza prin care eu devin vinovat de producerea accidentului...acesta nu atinut cont de declaratiile de la politie si de schitele desenate la politie, acesta a intocmit o noua schita prin care muta locul acrosajului la 7-8 metri mai in fata, acrosajul lateral devine lovitura din spate fara atine cont de fotografiile din dosarul de dauna...cum am mai spus sunt mult prea multe de explicat...INTREBARE : in cazul in care instanta hotaraste ca eu sunt vinovat de producerea accidentului cum o sa procedeze cei de la asigurari in aceasta situatie?!! mai exact eu am reparat masina pe asigurarea obligatorie a celuilalt conducator auto...de asemenea eu detineam la acelas asigurator polita rca si asigurarea casco. Cum vor proceda cei de la asigurari in acest caz!? VA MULTUMESC SI ASTEPT LAMURIRI!