avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Activitate mateid

Activitate mateid

Răspuns la discuția Reparatie auto cu pb.
Buna ziua,

Am luat masina din reprezentanta = au schimbat atat furtunul cat si conducta de frana, conform constatarii.

La vreo 2 zile, am descoperit faptul ca conducta de frana pe care au schimbat-o service-ul reprezentantei a fost montata NECONFORM, adica inversata fata de pozitia corecta, cu capul in jos, inexplicabil, roate lovind la viraj aceasta conducta. Nu au oferit inca o explicatie plauzibila.

Initial cand am dus masina pentru verificare au zis ca e o crima faptul ca tubul flexibil era frecat, dar acum cand iau masina tocmai din service de reprez. si constat aceasta problema si mai grava pentru siguranta mea in trafic? Ce ma sfatuiti sa fac, ce daune sa solicit service-ului, in conditiile in care am primit un certificat de conformitate (garantie)?

Multumesc.
Buna seara,

Mi-am reparat masina pe o polita RCA. Azi am dus masina la reprezentanta sa verific calitatea lucrarilor facute de service-ul agreat de asigurator unde s-a facut reparatie. S-a descoperit ca as fi ramas fara frane in scurt timp, deoarece furtunul flexibil de frana s-a frecat tare de geanta datorita montajului prost. Deasemenea conducta de frana tb inlocuita cf notei de constatare, dar nu a fost schimbata. In conditiile acestea, pentru faptul ca ne-a pus viata in pericol, ce urmari poate avea atelierul care a facut reparatia? Nu ar fi trebuit sa dea un certificat de garantie???

Sunt dispus sa apelez la un avocat.

MUltumesc mult.