avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 844 soluții astăzi
Forum Activitate cmpopa

Activitate cmpopa

Răspuns la discuția Pensie de urmas
Deci daca am inteles bine, voi primi pensia de urmas, atata timp cat venitul castigat de mine ca persoana fizica autorizata nu depaseste un sfert din salariul mediu brut lunar pe economie, respectiv in jur de 400 de lei. Initial am crezut ca in acest venit brut lunar intra si pensia de urmas ( in jur de 300 de lei) si ar trebui sa mai realizez venit de 100 de lei maxim ca sa nu pierd pensia. Va multumesc pentru lamuriri.
Discuție Pensie de urmas
Buna ziua! As vrea sa va intreb daca veniturile brute lunare realizate includ si pensia de urmas. Sunt studenta, beneficiez de pensie de urmas si realizez activitati P.F.A. si as vrea sa stiu in ce conditii pot primi pensia in continuare. Adica pensia + veniturile sa nu depaseasca o patrime din salariul mediu brut lunar pe economie? sau doar veniturile realizate sa nu depaseasca o patrime din salariul mediu brut lunar? (Conform legii, stiu ca beneficiarii pensiei de urmas pot cumula pensia cu veniturile realizate dintr-o activitate profesionala, daca veniturile brute lunare realizate nu depasesc o patrime din salariul mediu brut lunar pe economie). Va multumesc foarte mult!