avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Activitate Dan Marian

Activitate Dan Marian

Mai am o nelamurire ... si aceea este: avand adresa din buletin acceasi cu cea a parintilor ei pot fii afectati in sensul de punere sub sechestru a bunurilor din proprietatea lor?
Deci in concluzie ca sa inteleg si eu la ce ma pot astepta in caz ca NU platesc suma contestata de partea vatamata ar fii urmatoarele: suspendarea permisului de conducere pe o perioada determinata de instanta, o amenda penala in valoare de ... (hotararea judecatoreasca), pedeapsa cu inchisoarea dar cu suspendare. Cazierul imi va fii afectat ?
5000 Daune Materiale respectiv 10000 Daune Morale . Tot ce ma intereseaza este..la ce urmari ma pot astepta prin neplata pedeapsa cu inchisoare? amenda penala? punere sub sechestru a unor bunuri ?
In decursul acestui an am avut o intamplare foarte nefericita mai exact un accident de masina in care am patruns pe contrasens lovind masina care se deplasa regulamentar. Am fost dat in judecata de partea vatamata cu care in prezent ma judec, mentionez ca partea vatamata are certificat medico-legal cu ingrijiri medicale de 30 de zile si la prima prezentare la judecatorie am aflat pretentiile partii vatamate unde acestea se ridica undeva la 15000 Ron. Mentionez ca sunt stundet nu am niciun venit situatia familiara este foarte precara avand mama pensionata pe caz de boala gradul I de handicap iar tatal meu este insotitorul acesteia, as dori sa stiu care sunt urmarile la care ma pot astepta avand in vedere ca nu pot achita suma contestata de partea vatamata. Va rog sa ma ajutati, cu un sfat.