avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1132 soluții astăzi
Forum Activitate drake

Activitate drake

Ganditi-va, totusi, ca daca aveam de gand sa incerc asta, nu postam pe un forum public. Iar un politist intreg la minte nu va accepta niciodata altceva decat buletinul original. Plus ca, fiind eu insumi intreg la minte, nu as incerca asta pe un politist.

Insa in urma unui eveniment recent, care a fost si inspiratia pentru ideea aceasta, as fi foarte tentat sa testez vigilenta controlorilor de pe autobuze. Atata timp cat nu semnez constatarea contraventiei, nu comit nici fals in inscrisuri sub semnatura privata. De fapt, se poate spune ca cel care face constatarea comite o infractiune, dar nu acesta ar fi scopul meu. Vreau doar sa-mi recuperez banii dati pe amenda...
Daca am inteles bine, cred ca va referiti la intrebarea referitoarea la modificarea copiei. Nu lipseste nicio negatie, pur si simplu am reluat intrebarea initiala. "Falsul" este ostentativ, fie si doar prin faptul ca hartiuta respectiva este jumatate dintr-o CI oficiala. Nu este incercata falsificarea niciunui element de siguranta. Practic, e ca si cum as scrie ceva pe un biletel si l-as prezenta ca o copie (nelegalizata) dupa buletin. Intrucat organul abilitat este instiintat de aceasta si vede clar ca i-am inmanat o fituica, ar putea sa ma someze sa prezint originalul. Este precizata undeva limita exacta de la care un act este considerat falsificat? Sau o definitie exacta a unei copii?

S-ar putea incadra la fals de identitate, daca m-as si prezenta precum scrie in copia modificata, dar atata timp cat singurul lucru pe care il zic este ca urmeaza sa inmanez o copie(chiar evitand sa zic ca este dupa buletin), nu comit nicio ilegalitate, daca am interpretat corect legislatia.
Problema este ca am mai folosit o astfel de copie a propriului buletin, nealterata in afara dimensiunii(doar asa au acceptat cei de la centrul de copiere), de cateva ori pana acum. Se vede foarte clar ca nu este un buletin adevarat si spun asta de fiecare data. Nefiind, deci, un inscris oficial, cum as putea fi acuzat de fals daca modific ceva in el? Nu este de datoria celui care imi solicita cartea de identitate sa ii verifice autenticitatea, inainte de a folosi informatiile din ea intr-un act oficial?
Mai precis, daca as scana un buletin, as modifica informatiile/poza si l-as printa pe hartie normala, la o marime diferita, dar pastrand layout-ul, urmand sa-l decupez si eventual sa-l laminez. Presupun ca nu ar fi ilegal, nu? Dar daca, fiindu-mi solicitat buletinul de catre o persoana care are acest drept, prezint aceasta imitatie, mentionez explicit faptul ca este doar o copie, iar persoana respectiva foloseste informatiile aferente pentru a intocmi un proces verbal, o constatare, sau ceva similar? As incalca eu vreo lege astfel?