avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 851 soluții astăzi
Forum Activitate lauragorgoteanu

Activitate lauragorgoteanu

Răspuns la discuția partaj in urma divortului
multumesc mult
M-am casatorit in iunie 1987 si am divortat in noiembrie 1999. In urma acelei casatorii au rezultat 2 copii (unul dintre ei fiind acum major). Tatal lor nu a platit niciodata pensie alimentara copiilor. In timpul casatoriei am locuit in casa bunicilor fostului sot (bunica lui traia, bunicul era decedat la data casatoriei noastre). In anul 1995 a decedat si bunica sa. In timpul vietii, cei 2 bunici au facut un act prin care lasau acea casa mostenire celor 2 nepoti pe care ii aveau, adica fostul meu sot si sora sa. Pe tot parcursul casatoriei am locuit la acea adresa (avand buletin cu adresa respectiva) si, fiind singura care aveam salar (fostul sot nu muncea ) eram si singura care a facut investitii in acea locuinta, si anume reparatii interioare, varuit, racordare la reteaua de gaz metan, gard nou. Cum e si de asteptat nu am facturi pentru materialele folosite sau pentru restul cheltuielilor. Mai mult nu am deschis pana acum un proces de partaj, toate bunurile mele date ca zestre de parinti sau cumparate de mine in timpul casatoriei au ramas acolo. Zilele trecute am aflat ca fostul sot a vandut luna trecuta acea casa si toate bunurile ce mi-au apartinut.
Intrebari: 1) Procesul de partaj poate fi deschis in ce termen de la data divortului?
2) Cum si cand ar fi trebuit sa intru in posesia sumei pe care am investit-o in acel imobil?
3) Mai pot face ceva acum?

Concret:
O persoana nascuta in Romania(are cetatenie romana), emigreaza si sa stabileste in Noua Zeelanda unde obtine si cetatenia acestei tari. Dupa cativa ani se muta in Australia, unde are acum domiciliul stabil, si doreste sa aplice pentru obtinerea cetateniei australiene.
Intrebari: 1.Trebuie sa renunte la cetatenia romana (evident ca la cea neo-zeelandeza nu renunta) pentru a obtine cetatenia australiana?
2.Un cetatean roman la cate alte cetatenii are dreptul??