avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 796 soluții astăzi
Forum Activitate andycyo

Activitate andycyo

Va multumesc tuturor pt. promtitudine.

Vreau sa mentionez urmatoarele:
Cele doua procuri si anume :procura si procura speciala suna astfel:
- In baza procurii facute de unchiul meu (din SUA cu apostila)catre tatal meu avand mandatul: "Mandatarul meu este imputernicit sa instraineze si sa transfere dreptul meu de proprietate asupra apartamenului cu rezerva expresa a uzului fruct pe toata durata vietii mele catre mine"
-In baza unei procuri speciale (cu apostila) pe care il imputerniceste pe tatal meu (nu pe mine care sunt beneficiarul contractului de donatie) ca in numele unchiului meu " sa incheie actul juritic de renuntare in mod expres la dreptul de uzul fruct viager asupra imobilului conform contractului de donatie"
Buna ziua,
Doresc sa vand un apartament , care este lasat mostenire de la unchiul meu (stabilit in SUA) prin act de donatie , uzufruct viager. Mentionez ca am primit de la unchiul meu procura speciala (cu apostila) , prin care renunta la uzufruct viager si imi da posibilitatea sa-l vand.
Si acum problema! #-o
Majoritatea potentialilor clienti doresc sa achizitioneze apartamentul prin "programul prima casa" , dar bancile X-( refuza o posibila creditare pe motivul dobandirii apartamentului prin act de donatie.
Eu ma gandeam la revocarea sau anularea donatiei din partea mea si apoi sa inchei un contract de vanzare - cumparare cu unchiul meu.
Se poate asa ceva?
Alte solutii?

Multumesc anticipat