avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1095 soluții astăzi
Forum Activitate AG66

Activitate AG66

Răspuns la discuția ACHIZITIE TEREN BUCURESTI
Multumesc . O seara buna !
Răspuns la discuția ACHIZITIE TEREN BUCURESTI
Buna seara ! Poate sa imi spuna cineva daca pe un teren de 199mp se poate construi o casa in Bucuresti ?
Răspuns la discuția ACHIZITIE TEREN BUCURESTI
Multumesc pentru sfat . Deja intocmesc documentatia pentru obtinerea unui CU in vederea construirii. Problema este ca si in cazul in care noul CU prevede posibilitatea construirii pe limita de proprietate, asa cum dealtfel in CU expirat era mentionat, vecinii de pe limita de proprietate pe care construiesti pot face o reclamatie in baza nu stiu carui cod civil si-ti pot bloca investitia . Ideea nu era sa fac cadou terenul acaparat abuziv ci numai sa le obtin acordul in schimbul nereclamarii abuzului .
Referitor la suprafata minima pe care se poate construi in Bucuresti aveti vreo idee?
Răspuns la discuția ACHIZITIE TEREN BUCURESTI
Buna seara!
Azi am fact masuratori topo pe teren si am constatat ca unul dintre vecini a intrat cu gardul in terenul in cauza cu aprox 1,5 m pe toata limita de proprietate (in total ~23mp) . Din cate am citit pe internet asta se poate interpreta ca "tulburare de posesie" un lucru destul de grav din cate mi-am dat seama care intra sub incidenta penala . Ar fi momentul oportun in care sa-i solicit si acordul de a construi pe hotar ,stiind ca acorduri de tipul asta nu se obtin asa de usor (folosind sa zicem un pic de santaj) ?
Răspuns la discuția ACHIZITIE TEREN BUCURESTI
Buna ziua ! Multumesc pentru raspuns . In conditiile in care obtin un nou CU in care sunt detaliate conditiile in vederea construirii iar acesta permite construirea pe limita de proprietate mai este necesar acordul notarial al vecinilor ?
Sunt in negocieri pentru achizitionarea unui teren in Bucuresti . Situatia se prezinta astfel : - terenul are o suprafata de 199mp cu o deschidere la strada de 15m (terenul este de fapt destul de patrartos ceea ce permite construirea unei case lejer ) . Teoretic pe acest teren se afla o casa de paianta (care in realitate este un maldar de pamant aceasta surpandu-se in urma cu ceva ani ) in fapt neavand o autorizatie de demolare . Casa de paianta a avut pereti construiti pe limita de proprietate atat in partea stanga a terenului cat si pe latura din fundul curtii .
V-as ruga sa imi raspundeti la urmatoarele intrebari daca puteti :
1) se poate construi pe o parcela mai mica de 200 mp in Bucuresti ? Din cate stiu eu exista o prevedere care interzice acest lucru . Mentionez inca o data ca pe teren teoretic se afla construita o casa .
2) in conditiile in care casa veche a fost construita pe limita de proprietate pe cele 2 laturi mentionate mai sus , mai este necesar acordul vecinilor dat in fata notarului pentru realizarea unei constructii noi ? Mentionez ca terenul a avut un certificat de urbanism in vederea construirii care acum este expirat si care prevedea desfiintarea constructiei existente si posibilitatea construirii unui imobil cu urmatoarele limite si aliniamente : - limita fata in aliniere cu fronturile constructiilor existente ; limita stanga calcan pe limita de proprietate ; limita dreapta retras 3m fata de limita de proprietate ; limita fund calcan pe limita de proprietate .
Am fost sfatuit sa merg si sa ma consult cu cineva de la urbanism de la sectorul 3 pe raza caruia se afla terenul si totodata sa depun o documentatie pentru obtinerea unui nou certificat de urbanism . Proprietarul terenului are deja obtinut un certificat de urbanism in vederea instrainarii dar nu detaliaza conditiile impuse in vederea construirii , in afara de POT 45% si CUT 1,3 pentru P+2 (terenul aflandu-se in zona L1a ) .
Are cineva alta idee cam ce ar trebui sa fac in acest caz ?