avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1007 soluții astăzi
Forum Activitate denisiadinu

Activitate denisiadinu

Acum vreo saptamana urc in autobuz , si merg o statie, pentru ca apoi sa o iau printre blocuri sa merg sa gasesc o toneta unde imi pot face abonament ca imi expirase de cateva zile.
Mentionez ca de unde am urcat pana la piata unirii nu exista nici o toneta de bilete sau abonamente ratb.
Cobor la prima statie unde erau ff multi jandarmi, politisti si cateva doamne, cred ca controloare ratb, doua din doamne, dupa ce cobor imi solicita biletul sau abonamentul, le-am spus sa imi permita sa trec pentru ca nu imi trebuie bilet sa merg pe strada...Ma rog...m-au impins si au chemat un politist sa ma legitimez conform legii dupa cum zice el, nu m-am legitimat, am spus politistului doar datele din buletin ca nu cumva sa incalc legea, acesta a dat datele mele acelor doamne de la ratb care mi-au facut proces verbal, adica mi-au dat amenda, nu am semnat acel proces intr-u cat le-am spus ca nu semnez amenzi primite ca merg pe strada..
Azi mi-a venit recomandata acasa,
Am un martor, si daca este nevoie vor fi mai multi, pentru ca erau vecini care ma cunosc si au vazut nedreptatea.
Acum cica rebuie sa depun contestatie la judecatorie, ma tem in continuare ca nu va conta nici ca am martori care sustin ca am dreptate, nici ca acel politis a folosit datele mele pentru a crea o amenda.


Ce ma sfatuiti sa fac, cum sa abordez problema?
Nu este o amenda mare, insa este o mizerie de care nu sunt vinovata.

Daca eram in autobuz si nu aveam bilet sau abonament...mai zicea....in plus imi fac lunar abonament,..


deci ce ziceti?