avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Activitate PamPac

Activitate PamPac

Răspuns la discuția vatamare corporata din culpa
SIncer nu inteleg de ce trebuie sa se ajunga la inchisoare cu suspendare, la pierderea permisului avand in vedere ca a fost un accident minor si ca din patru persoane care erau in celalalta masina nimeni nu a patit nimic, doar doamna in cauza.

Nu sunt lamurita daca firma asiguratoare ma si reprezinta in instanta (pun ei avocat)sau doar suporta cheltuielile?
o sa incerc sa sintetizez pe scurt cele intamplate: tatal meu conducea un autoturism, a depasit o masina care era parcata jumatate pe trotuar (a trecut cu 40 de cm linia de mijloc) astfel s-a lovit cu o masina care venea din sens opus. Cu masinile s-a rezolvat usor avand casco si fiind asigurat la astra. problema e urmatoarea: o victima (doamna care statea in spate) care s-a scos cerificat sau cum ii spune medico-legal intre 16-18 zile (avand probleme cu piciorul stang) - bineinteles ca cere o suma de bani (care nu se justifica) ca sa retraga plangerea. Ideea e ca tata are la astra si asigurare pentru persoane, iar cei de acolo ne-au sfatuit sa nu ii dam nici un ban. Bineinteles ca ai mei vor sa rezolve cat mai repede si se gandesc la urmatoarele aspecte:

ca astra sa dea banii pentru problemele medicale dureaza vreo doua luni ceea ce insemna ca dosarul ajunge in instanta;
daca se ajunge in instanta firma de asigurari va fi parte in proces sau cum se procedeaza?

daca se pierde procesul cine plateste cheltuielile de judecata, tata sau firma de asigurari?

in instanta va mai putea cere alceva decat decontarea cheltuielilor medicale, stiu eu daune morele sau alte tipuri de daune?

Considerati ca fiind oportuna acordarea unei sume de bani chiar daca avem aceasta asigurare pe persoana?

multumesc!