avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1085 soluții astăzi
Forum Activitate vga

Activitate vga

am uitat sa mentionez si urmatorul aspect: toate avizele, documentatii, proiect, au fost depuse la primarie in luna 06.2008. am platit toate taxele: primarie, insp. de stat in constructii etc. Autorizatia este tiparita si ea (la dosar la primarie) si nu este semnata doar de secretarul primariei (in speta d-na jurist). Stiti ce este comic?: am dorit sa scot, din nou din circuitul agricol acest teren dar nu se mai poate, am primit refuz de la ocpi, deoarece acest teren este deja scos din circuitul agricol (fapt pe care il recunoaste insasi aceasta doamna printr-o adeverinta, cred ca am mai mentionat). sincer eu nu pot pricepe lipsa de logica dovedita de aceasta fiinta. Mai incerc joi in audienta la primar (probabil nici nu stie de situatia aceasta) si apoi voi deschide actiune in instanta. Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Daca va mai vin ceva idei va rog nu ezitati sa le scrieti.
lamuriri suplimentare: exista si avizul si decizia de scoatere din circuitul agricol. acestea sunt pe numele fostilor proprietari si se refera la o suprafata de teren de 5000 mp. acest teren a fost impartit in 7 parcele, ulterior acestei decizii, prin act de dezmembrare, cu numere cadastrale si cadastre pentru fiecare in parte. in contractul meu de vanzare cumparare scrie negru pe alb ca odata cu transferul dreptului de proprietate se transfera si drepturile obtinute din avizele si deciziile anterioare etc. problema juristei de la primarie, caci ea nu vrea sa semneze nu este ca terenul nu este scos din circuitul agricol, chiar mi-a dat si o adeverinta in acest sens (ca terenul este scos din circuitul agricol de fostii proprietari) ci ca pe aceste decizii nu apare numele meu. decizia este din ianuarie 2008 iar eu am cumparat terenul in iunie 2008, deci nici nu puteam sa fiu prezent pe acele acte. Dupa 6 luni de facut drumuri intre primarie si oficiul de cadastru ajung la concluzia ca jurista respectiva are ceva personal cu mine si singura cale este sa apelez la justitie. de aceea ma interesam de legi care reglementeaza aceste proceduri, ca as vrea sa o reclam undeva pentru incompetenta dar se pare ca nu avem un astfel de organism la nivel national. Deci, prezentand cele de mai sus, daca ma puteti ajuta cu un sfat, va multumesc anticipat.
ok. legea 242... dar sincer, nu inteleg mare lucru din ea excepatand pasajul:
La articolul I punctul 8 după alineatul (4) al articolului 311, se introduce un nou alineat, alin. (5), cu următorul cuprins:
„(5) Pentru terenul trecut în intravilan în baza prevederilor Planului Urbanistic General nu este necesară scoaterea din circuitul agricol.”

se refera la eliberarea autorizatiei de construire?
putintel mai multe detalii se poate?
Multumesc!
am cumparat un teren trecut la categoria de folosinta intravilan arabil. fostii propietari au avizele de scoatere din circuitul agricol pentru suprafata totala care o detineau la momentul respectiv, si act de dezmembrare pentru lotul cumparat de mine (aceste avize sunt anterioare actului de vanzare-cumparare). primaria refuza sa imi elibereze autorizatia de construire pe motiv ca scoaterea din circuitul agricol nu este pe numele meu. Ce este de facut?