avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1504 soluții astăzi
Forum Activitate angelina95

Activitate angelina95

Răspuns la discuția Cartea de identitate
deci...parintii mei nu au fost niciodata casatoriti. Dupa ce m-am nascut tatal meu nu a vrut sa ma recunoasca, si a urmat un proces pe care mama l-a castigat. Prin urmare am fost trecuta pe numele tatalui meu si urma sa-mi plateasca o pensie alimentara. aceasta a fost micsorata si a ajuns la 50.000 (lei vechi). Mi-a platit cativa ani pensia alimentara, dupa care a incetat sa mai faca acaest lucru. Mama a facut apel pentru marirea pensiei alimentare prin care a mentionat ca nu-mi mai platise de cateva luni. A continuat sa-mi plateasca pensia in urma acestui apel, la inceput in primele luni imi platea cate 100.000 lei vechi, dupa care imi platea din ce in ce mai putin, suma ajungand tot la valoarea de 50.000 lei vechi. Dupa un timp nu mi-a mai platit nimic, in schimb am luat legatura cu el si mi-a dat 500 RON pentru vacanta si nu mi-a mai dat nimic de atunci:-/. Iar in legatura cu buletinul meu nu-i problema de procura sau ca nu are cine sa ma insoteasca , pentru ca eu raman cu matusa mea acasa, si se ocupa ea de tot. Deci sa inteleg ca mi-ar putea face buletinul si fara sa dezbata mostenirea? Dar in cazul in care unuii din unchii mei doresc sa dea in judecata , eu, mama si matusa mea care locuim permanent aici de cand ne-am nascut, avem sanse sa pierdem procesul si sa se imparta bunurile?
Răspuns la discuția Cartea de identitate
Daca tatal meu nu-mi plateste pensie alimentara ce trebuie sa fac? adica ce trebuie sa faca mama in cazul asta? ca mama l-a dat in judecata mai demult dar nu a respectat legea de a-mi plati pensia alimentara. Cum trebuie sa procedam?
Răspuns la discuția Cartea de identitate
si mama si matusa mea sunt in tara momentan, dar mama pleaca peste 3 zile. Si daca partile nu se inteleg pentru a dezbate mostenirea, cum procedam?
Am o problema foarte grava de rezolvat. Cand m-am nascut am fost incredintata mamei mele. Am locuit in casa lu bunica mea impreuna cu mama mea si cu alta matusa de a mea. Dar mama are in total 10 frati, si toti sunt plecati.Ei nu au contribuit cu nimic in aceasta casa, inafara de mama si matusa cu care locuiesc. acum 4 luni a decedat bunica mea. Iar eu pe 20 implinesc 14 ani si am nevoie de buletin dar nu vor sa mi-l faca, deoarece proprietarul, adica bunica mea nu mai este in viata si spune ca trebuie sa se dezbata mostenirea. dar multi dintre unchii mei sunt plecati in strainatate si nu pot sa vina, iar o procura costa 80€. Asta inseamna ca raman fara buletin? si sa presupunem ca se vor judeca toti pt mostenire: daca se imparte apartamentul in care locuim si noi nu mai avem domiciliu, mie nu-mi mai face buletin? Astept raspuns si va rog sa imi spuneti si daca ceilalti au dreptul la mostenire odata ce nu au contribuit cu nimic in aceasta casa si nu i-au acordat niciun sprijin bunicii mele cat a fost bolnava inafara de mama si matusa mea. Ajutati-ma va rog!