avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1988 soluții astăzi
Forum Activitate duma_alexandru

Activitate duma_alexandru

Răspuns la discuția putin ajutor va rog
credeti-ma, am fost cat se poate de clar
ori se poate si el nu stie
ori se poate si el nu vrea din diverse motive
ori nu se poate
legea nu o cunosc, de asta am intrebat aici, plus ca si daca as cunoaste-o, nu as sti sa o interpretez, asa ca ....
oricum, multumesc inca odata
Răspuns la discuția putin ajutor va rog
acum sunt iar bagat in ceata ...
eu lucrul asta l-am cerut notarului, mai pe romaneste, autoturismul pe mine, imobilul pe mama, in ambele cazuri, ceilalti mostenitori renuntau la partea lor
raspunsul notarului a fost: ori trec totulul pe 1 singur mostenitor, indiferent cine ar fi acela, ori cu cota parte
din raspunsurile primite inainte, am inteles acelasi lucru, ori totul pe mine, ori nu,
P.S. nu ma deranjeaza cine e mostenitorul, cine ce obtine, eu incerc sa evit birocratia, gandesc mai simplu ... mai logic ... dar, tre sa "dansez" dupa cum mi se canta
Răspuns la discuția putin ajutor va rog
:yes::slap:
ms pt ajutor :vishenka:
Răspuns la discuția putin ajutor va rog
deci, in traducere libera, ar fi cam asa: ori renunt la tot (imobil+autoturism), ori accept tot ...
e greu pt noi ... muritorii de rand #-o
P.S. multumesc inca odata pt promptitudine =D>
Răspuns la discuția putin ajutor va rog
in primul rand multumesc pt promptitudinea raspunsului
azi, am fost la biroul notarial, doream sa deschid succesiunea, luna aceasta sa rezolv problema autoturismului, iar luna urmatoare sa rezolv si problema apartamentului
repet, masina pe mine (mama si sora cedeaza in favoarea mea) - luna aceasta, apartamentului pe mama (eu si sora cedam in favoarea mamei) - luna ianuarie
raspunsul notarului: daca deschid succesiunea pe mine, atunci, luna urmatoare cand voi dori sa fac la apartament, va trebui sa fac tot pe numele meu ....
tata a decedat la sfarsitul lui august, anul acesta, si vreau sa deschid succesiunea pt un apartament si un autoturism
mostenitori sunt: mama, eu si sora mea
intrebare: eu si cu sora mea vrem sa cedam dreptul de mostenire in cazul apartamentului in favoarea mamei, iar in vazul autoturismului, mama si sora mea, cedeaza in favoarea mea
se poate face succesiunea in aces mod?
multumesc