avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1394 soluții astăzi
Forum Activitate aurelian.f

Activitate aurelian.f

Buna ziua,

Am o problema ce poate fi considerata ceva mai delicata cu asiguratorul euroins. Anume: pe data de 04.11.2009 am fost implicat intr-un accident de circulatie cauzat de un sofer ce nu mi-a acordat prioritate si m-a lovit frontal. Vinovatul conducea o dubita de persoane VW Transporter iar eu un Renault Megane 1 din 2001. Masina mea a fost avariata grav in timp ce vinovatul a avut bara putin zgaraiat si miscata din loc. Faptul ca vinovatul nu a avut avarii semnificative a fost datorat inaltimii masinii ce o conducea, botul masinii mele intrand sub masina lui. Am fost la constat amiabil el avand asigurare la euroins si acolo totul a decurs usor si fara batai de cap. Problemele au inceput sa apara dupa ce masina mea a fost data drept dauna totala din cauza costului reparatiilor si valoarea mica a masinii mele. Dosarul s-a intocmit ca la carte ba chiar domnul ce a facut constatarea mi-a si cerut contul in care sa imi vireze banii. La 2 zile a venit din concediu nu stiu ce sef pe la euroins care m-a sunat si mi-a zis ca dosarul meu este caz de frauda si ca trebuie sa faca cercetari. Am vorbit cu acest sef si mi-a zis ca ar fi bine daca as aduce declaratii de la martori. Accidentul fiind produs intr-o zona destul de aglomerata am mers pe la magazinele din zona si am adus la dosar 3 declaratii de la angajatii magazinelor din zona cum ca au vazut accidentul. Acum ma tot lungesc cu motive ca trebuie sa mai vina si vinovatul sa mai dea o declaratie, ca ala e plecat din tara etc, timp in care eu nici nu stiu soarta banilor sa nu mai vorbim de primirea lor. Ma poate ajuta cineva cu un sfat? Pana acum am fost cat se poate de calm si am vorbit cu toata lumea frumos dar incep sa simt nevoia sa ii strang de gat. Va rog ajutati-ma. #-o