avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Activitate Amla

Activitate Amla

Buna ziua,
Am citit recomandarile facute de catre juristii de pe forum pentru a gestiona relatia cu Eos.
Am primit si eu o somatie, prin care mi se cere achitarea unei datorii de 1296,15 ron, cesionata de catre BRD catre IFN Next Capital, consecinta a nerespectarii unui contract de credit incheiat cu BRD.
Eu nu am incheiat nici un contract de credit cu BRD, somatia a venit pe numele dobandit prin casatorie, nume la care am renuntat prin divort acum 7 ani.
Am luat legatura cu un consultant de la Eos, care mi-a spus ca respectiva datorie este consecinta a unui credit de consum incheiat intre mine si BRD la data de 31. 08. 2006:stunned:!!
Le-am spus ca e imposibil sa se fi intamplat una ca asta, ei sustin ca exista acel credit, si mai spun ca ultima rata a fost platita la data de 5.10.2007.
Eu am avut la BRD un card de salariu, facut in anul 2001. In momentul in care am plecat de la respectivul loc de munca nu am mai folosit acel card. Sa fie vre-o legatura?
Cei de la EOS imi spun sa fac o plangere penala la Politie, ca sa rezolv situatia.
Le-am cerut prin telefon o dovada a faptului ca eu am aceasta datorie, au spus sa fac o cerere scrisa catre ei bla bla.
Din ce am citit aici, daca as face aceasta cerere scrisa catre ei, ar insemna ca eu recunosc datoria?
Sau sa ignor scrisorile de la ei?
Ultima somatie contine si o cerere de executare silita adresata unui executor.
Desi le-am comunicat telefonic ca nu am de gand sa fac plangere penala si sa ma lase in pace ca e absurd ce imi tot indruga, continua sa imi telefoneze si sa imi propuna tot felul de "intelegeri", si imi tot cer sa fac cereri scrise catre ei pentru a avea acces la mai multe informatii legate de acest credit de 1200 ron.
Ce ma sfatuiti sa fac?

Multumesc.