avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 663 soluții astăzi
Forum Activitate byly74

Activitate byly74

pot amaneta bunuri persoane sub 18 ani? ce lege prezinta clar acest aspect?
Daca o firma este declarata inactiva prin ordin al presedintelui ANAF,exista vreo reglementare prin care aceasta stare de inactivitate trebuie inregistrata si la Registrul Comertului?
Daca o societate este declarata inactiva printr-un ordin al prsedintelui ANAF, atunci starea ei la Registrul Comertului , care este? Trebuie radiata,se prevede si la Registru starea ei de inactivitate, sau nu exista prevederi legale in acest sens.Daca aveti suport legislativ e perfect.Va multumesc!
As adauga aici si urmatorul aspect: cand e declarata inactiva ,primeste registrul comertului vreo instiintare in acest sens,trebuie sa apara si aici starea de inactivitate?
buna seara,am nevoie de ajutor in urmatoarea problema:un viceprimar a fost inlocuit din functie in urma unei hotarari a consiliului.Dansul a contestat aceasta hotarare si a castigat in instanta.Dupa ce a castigat a fost repus in functie.Pe perioada suspendarii a primit indemnizatia de consilier.
Intrebarea mea este daca ,dupa ce a castigat in instanta si a fost repus in functie,in mod logic nu i se cuvenea si pe perioada suspendarii indemnizatia de viceprimar. Conform articolului 61 din lg215/2001,nu poate ocupa ambele functii,si deci poate pretinde veniturile aferente functiei de viceprimar din care sa deducem sumele ridicate ca si consilier??
Art. 61. - (1) Comunele şi oraşele au câte un primar şi un viceprimar, iar oraşele reşedinţă de judeţ, câte 2 viceprimari, aleşi în condiţiile legii. Viceprimarii nu pot fi în acelaşi timp şi consilieri.
Buna ziua,va cer ajutorul in urmatoarea problema:
-am cumparat materiale de la o societate ,care ulterior am aflat dupa controlul de la finante ca era declarata inactiva.In urma controlului ,inspectorii nu au recunoscut,facturile emise de respectiva societate.
-Intrebarea mea este:care sunt prevederile legale,care ma obligau sa verific starea societatii respective.Multumesc
Buna ziua,va cer ajutorul in urmatoarea problema:
-am cumparat materiale de la o societate ,care ulterior am aflat dupa controlul de la finante ca era declarata inactiva.In urma controlului ,inspectorii nu au recunoscut,facturile emise de respectiva societate.
-Intrebarea mea este:care sunt prevederile legale,care ma obligau sa verific starea societatii respective.Multumesc
buna ziua,
Va supun atentiei urmatoarea problema:
am un teren in apropierea unei societati.Aceasta societate are pe terenul meu o baraca,si anumite materiale(cale ferata,material feros si altele).In aceasta baraca am gasit un reprezentant al unei societati de paza,care pazea respectivele bunuri din partea societatii vecine.Cui si in ce baza trebuie sa solicit eliberarea terenului respectiv?M entionez ca am titlu de proprietate si cadastru pe acel teren.
am un teren cu titlu de proprietate si cadastru .Acest teren l-am primit de la primarie in schimbul unui teren ocupat de regimul trecut.Pe acet teren ,vecinul nostru ,care este o societate comerciala a construit un drum de acces intre anumite anexe ale lui.Acest drum ,acum, a devenit ilegal si abuziv in ceea ce priveste portiunea care imi apartine.
INTREBARE:daca nu ne intelegem la negocierea suprafetei respective ,sau nu solicita negocierea,chiar daca ii instiintez,POT SA PUN O PATURA SI SA FAC PLAJA PE TERENUL CARE IMI APARTINE(acest lucru insemnand sa pun patura in fata mijloacelor de transport ale lor,care trec pe drumul respectiv)?????Multumesc!

am intrat in posesia unui teren ,pentru care am titlu de proprietate si cadastru.Primaria mi-a dat acest teren in schimbul unui teren mai vechi pe care eu l-am avut in alta parte(deci era al primariei).Vecina cu mine este o societate comerciala,care are un drum ce face legatura intre 2 depozite ,chiar pe terenul meu.
Intrebarea este:pot sa imi ingradesc cumva terenul meu,nefiind vorba despre un drum public(judetean,comunal),ci fiind vorba despre o cale de acces abuziva a lor?
Altfel spus daca nu accepta o negociere pot sa ma asez (legal) pe acel drum ,dar pe proprietatea mea,spre a impiedica accesul masinilor lor pe terenul meu?

am lansat mai devreme o aceiasi intrebare cu doua formulari ,pe care doresc sa o simplific si,sa o mai argumentez.In primul rand acel drum nu este asfaltat sau construit din alte materiale,si daca ar fi sa aiba un suport legal cine le-a permis construirea lui pe un teren ce nu le apartinea(era al primariei atunci?)
INTREBARE SIMPLIFICATA:am temei legal ,ca pe terenul meu(dovedit cu titlu de proprietate si cadastru facut),sa spun:STOP ,nu vreau sa va las sa treceti peste terenul meu(atat timp cat ,logic asa-zisul drum este pus ilegal acolo)? Sper ca am simplificat problema MULTUMESC
am un teren cu titlu de proprietate si cadastru .Acest teren l-am primit de la primarie in schimbul unui teren ocupat de regimul trecut.Pe acet teren ,vecinul nostru ,care este o societate comerciala a construit un drum de acces intre anumite anexe ale lui.Acest drum ,acum, a devenit ilegal si abuziv in ceea ce priveste portiunea care imi apartine.
INTREBARE:daca nu ne intelegem la negocierea suprafetei respective ,sau nu solicita negocierea,chiar daca ii instiintez,POT SA PUN O PATURA SI SA FAC PLAJA PE TERENUL CARE IMI APARTINE(acest lucru insemnand sa pun patura in fata mijloacelor de transport ale lor,care trec pe drumul respectiv)?????Multumesc!
am intrat in posesia unui teren ,pentru care am titlu de proprietate si cadastru.Primaria mi-a dat acest teren in schimbul unui teren mai vechi pe care eu l-am avut in alta parte(deci era al primariei).Vecina cu mine este o societate comerciala,care are un drum ce face legatura intre 2 depozite ,chiar pe terenul meu.
Intrebarea este:pot sa imi ingradesc cumva terenul meu,nefiind vorba despre un drum public(judetean,comunal),ci fiind vorba despre o cale de acces abuziva a lor?
Altfel spus daca nu accepta o negociere pot sa ma asez (legal) pe acel drum ,dar pe proprietatea mea,spre a impiedica accesul masinilor lor pe terenul meu?