avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 880 soluții astăzi
Forum Activitate ro_mircea

Activitate ro_mircea

Buna ziua,
Va prezint cazul meu in speranta unor sfaturi pentru a sti ce cale sa urmez.
Pe data de 15.11.2009 mi-am lovit masina in urma unei derapari pe linia de tramvai. Am lovit destul de tare bordura distrugand rotile din drapta precum si bascula, planetara, punte spate ... In aceeasi zi am deschis dosar de daune la Omniasig, unde am CASCO. A doua zi, 16.11 s-a facut constatarea daunelor de catre un inspector Omniasig. Au fost facute fotografii ale masinii avariate precum si la locul unde s-a produs accidentul. Un exemplar al documentului de constatare a ramas la sevice-ul agreat de Omniasig, in curtea caruia este si masina. De atunci asteptam acceptul de intare in reparatie.
Dupa multe telefoane si incercari de a da de urma dosarului, (perioada in care dosarul era cand la Daune Speciale, cand la Daune majore) am aflat acum o saptamana, (la 30 zile de la deschiderea dosarului), ca dosarul a fost sistat deoarece exista suspiciuni in modul de producere al daunei si nici fotografiile nu sunt concludente. Mi s-a precizat ca termenul de solutionare este de 90 zile, asa ca de ce ma agit? Din cate stiu, termenul de 90 zile se refera la RCA conf. Ordin CSA 20/2008 (respectiv 21/2009). In Ordinul CSA 12/2008 care reglementeaza acceptul de intrare in reparatie in cazul CASCO, nu este prevazut nici un termen.
In aceasta perioada nu am fost solicitat sa particip la vreo cercetare suplimentara conf. art.4 (12/2008).
Prima intrebare: Pot considera nejustificata (ilegala) aceasta tergiversare, si o pot ataca?
In cazul in care concluziile lor nu corespund cu declaratia mea privind modul de producere al daunei, ce urmeaza? Expertize, contraexpertize, actionare in instanta?
Pe data de 21.12 am depus un memoriu prin care solicit sa mi se comunice motivele sistarii dosarului.
Masina fiind pe persoana fizica, ma pot adresa CSA, OPC, sau intai astept rapunsul la memoriu (inca 30 zile) ?

Cu stima si multumiri anticipate celor care vor gasi timp si pentru problema mea.