avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 673 soluții astăzi
Forum Activitate plaurap

Activitate plaurap

Buna ziua. Nu exista o hotarare judecatoreasca de punere sub interdictie. In conditiile in care este necesar numirea unui tutore, de ce a fost acceptat dosarul si incasata taxa consulara? De ce nu am fost informati de catre reprezentantii ambasadei privind acest aspect? In orice caz, din cate inteleg, trebuie demarat procesul de numire a unui tutore. Problema este ca dosarul este undeva in Bucuresti si avem de asteptat 3 luni pentru a primi un raspuns, probabil negativ. Probabil ca singura solutie existenta este solutionarea situatiei tutelare, apoi completat dosarul in masura in care mai este posibil acest lucru. Va multumesc.
Fratele meu este o pesoana cu un handicap mental, declarat fara discernamant. El locuieste in afara Romaniei impreuna cu parintii mei. Parintii mei au mers la ambasada Romaniei pentru a obtine un pasaport cu domiciliul in strainatate pentru fratele meu. Dupa mai multe drumuri la ambasada, cu greu suportate de ai mei datorita starii fratelui meu si datorita faptului ca sunt in varsta, in sfarsit au fost acceptate actele, a fost achitata taxa de 60 de euro si au primit urmatoarea informatie: actele sunt trimise la Bucuresti pentru a fi evaluat dosarul in vederea luarii unei decizii, avand in vedere ca niciunul dintre parinti nu detine formele legale de tutela a fratelui meu, dupa 3 luni urmeaza sa primeasca un raspuns, indiferent de acesta banii nu se restituie. Ai mei au plecat fara sa mai puna alte intrebari, iar eu sunt chiar socata de raspunsul primit. In primul rand nimeni nu le-a cerut dovada tutelei pana in momentul depunerii actelor, am si o adresa primita de la ambasada privind procedura de solutionare a dosarului in care deasemenea nu exista vreo referire la tutela. Va rog sa imi spuneti unde as putea gasi mai multe informatii legale privind cazul fratelui meu. Va multumesc.