avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Activitate Feri39

Activitate Feri39

Chiar si dacà eu i-mi desfàsor activitatea in italia aceasta nu reprezinta nici o problemà? Eu expediez cartile din italia in italia(momentan). Pt ca platile sà intre pe contul firmei va trebui sa deschid un cont bancar si in italia? Aici trebuie sà mà inregistrez.,sà anunt, cum cà i-mi desfasor activitatea?Nu as vrea sà aparà ca si un sediu abuziv, tinind cont de faptul cà voi depozita, impacheta càrtile la domiciliul meu privat in it.
Timpii de inregistrare a unei noi societàti credeam cà sint de cca 2 sàptàmini.
Dacà cineva e competent sà-mi explice cum trebuie sa procedez pt. a infiinta o Societate Comercialà cu profilul vinzari de càrti on-line. Eu Locuiesc in Italia si de aici i-mi voi desfasura activitatea. Pentru a elimina costurile excesive de intretinere a unei SC italiene as prefera infiintarea unei SC in Romània si deschiderea unei filiale in Italia, dacà asta ar reduce costurile (si ar trebui sà le reducà pt. cà multe companii italiene fac asa). Intentionez momentan sà lucrez individual, dar cresterea activitàtii ar putea comporta angajarea sau asociera a unei sau a mai multor persoane.Cum functioneazà pe teritoriul UE? Taxele se platesc ,in acest caz, doar in Romània ? In cazul in care se plateste si in Italia, beneficiez de o reducere?Care ar fi procedura?
Và multumesc!