avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 313 soluții astăzi
Forum Activitate student19

Activitate student19

Răspuns la discuția "hartuire sexuala"
Va multumesc foarte mult pentru promptitudine si ajutorul acordat.
O zi foarte buna!
Răspuns la discuția "hartuire sexuala"
Problema este ca tocmai ea l-a anuntat pe acesta de primirea mesajului. Cat despre pericolul in care este ea, nu stiu ce sa spun; amandoi am recunoscut si in fata ei, si in fata lui ca a fost doar o gluma si ca o regretam.
Insa acesta nu inceteaza sa ne ameninte pe amandoi prin telefoane cu exmatriculari si arestari. M-am gandit si la varianta asta dar nu stiu cat de mult l-ar linisti, ci dimpotriva.
Buna ziua! De doua zile sunt intr-o presiune continua datorata unui anumit incident/glume neinspirate.
Dorind sa facem o gluma printr-un sms cu un coleg, i-am trimis unei colege un sms, o interogatie (in engleza) care o invita la anumite practici "necorespunzatoare" (o formulare aproximativa: "would you like to travel"+completare). Mentionez ca mesajul nu a fost foarte explicit si foarte scurt.
Dupa o ora, incep sa primesc telefoane de la un individ (mai tarziu afland ca este prietenul ei) care a inceput sa ma ameninte ca ma voi trezi la usa cu doi ofiteri, ca pot ajunge in puscarie sau chiar ca va veni la decanat si ca vom fi exmatriculati, folosindu-se de acuzatia de hartuire sexuala.
Din acel moment ma suna cam de 10 ori pe zi amenintandu-ma in aceeasi maniera, ba chiar spunand ca el ne-a aflat datele si ca daca nu il cred ma voi trezi cu un plic in posta sa imi demonstreze ca stie unde stau, insinuand ca este politist.
Mentionez faptul ca legaturi nu am cu acea colega, acela a fost primul mesaj trimis catre ea, apoi mai trimitand unul in care mi-am cerut scuze.
Ceea ce doresc sa stiu este daca e posibil sa imi faca vreun rau pe cale legala, tinand cont ca inca mai am mesajele expediate, inclusiv cel cu scuzele, iar mesajul nu face referire in niciun fel la persoana ei.
Va multumesc anticipat :(