avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Activitate giulya_04

Activitate giulya_04

Stiu ca inainte de integrarea in UE amenda era valabila doar in tara in care era aplicata si sper sa nu ma insel, iar acum amenda este transmisa prin intermediul institutiilor financiare din tara de origine a persoanei care are dreptul de a recupera banii datorati de respectiva persoana. De aici ma intreb daca diferentele intre cele doua legislatii maghiara si romana sunt considerabile?si daca da, nu se aplica legea romana in acest caz pana la recuperarea datoriilor pe care le are acea persoana, fara a fi nevoie sa se aplice ''metoda'' maghiarilor?:-/
Multumesc in primul rand celor care au raspuns. Problema e ca in acest moment persoana nu poate ajunge la un avocat din Ungaria, iar in acea instiintare de plata sosita prin Administratia Financiara din orasul natal, se afla 2 exemplare:varianta in maghiara si cea tradusa in romana. Intrebarea e ce ar putea sa faca un avocat in acest caz, cand aceasta scrisoare arata cat este de platit si conditiilein care a fost aplicata?
Mai mult persoana in cauza a fost instiintata de directoarea institutiei ca nu se prescrie decat in cazul decesului si ca amenda se poate plati si in rate sau ca este posibil ca bunurile familiei sa fie executate silit. Mi se pare putin exagerat dupa putinele cunostinte pe care le am in domeniu drept urmare va rog sa imi dati niste sfaturi calificate.
P.S. Daca stie cineva un avocat competent pentru problema aceasta in Iasi sa il recomand persoanei in discutie ....:">
O seara placuta!
Amenda a fost aplicata de autoritatile vamale maghiare, insa nu stiu cum este incadrata in legislatia maghiara, dar din ce am citit in UE contrabanda este considerata infractiune.
Buna ziua! Am urmatorul caz pentru care rog cateva opinii specializate: o persoana a primit o amenda pentru trafic de tigari la vama cu Ungaria in luna februarie 2009. Dupa cateva luni a primit in Romania o instiintare ca trebuie sa plateasca cheltuieli de judecata la o posta din Ungaria - a fost platita. In luna august 2009 a primit de la Administratia Financiara din orasul de domiciliu o somatie de plata a amenzii, insa codul numeric este gresit, in schimb toate celelalte date sunt corecte. Mentionez ca aceasta persoana a avut intentia de a infiinta un srl si cand a mers la Institutiile financiare din oras pentru a verifica existenta amenzii nu aparea in baza lor de date.
Intrebarile sunt urmatoarele:
1. Ce se intampla in cazul in care aceasta amenda daca nu este platita?(am citit ca in termen de 5 ani se prescrie daca nu mai savarseste astfel de fapte)
2. Daca persoana nu are bunuri (in o eventuala sechestrare de bunuri) ce se intampla?sau daca face vanzarea autovehiculului, de exemplu, unei alte persoane din familie, este legal?
Rog raspunsuri urgente si alte sfaturi care se impun in asemenea situatie.
Va multumesc anticipat!