avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Activitate mihne

Activitate mihne

Răspuns la discuția acuzatii
In fisa semnata de mine nu scrie. Este posibil sa faca o hartie prin care sa scrie si acest lucru? Si stiti cumva ce se intampla in aceste cazuri, adica in ce mi s-a intamplat mie? Multumesc mult. Va rog sa ma credeti ca sunt disperat, mai ales ca nu stiam nimic.
Discuție acuzatii
Buna ziua. Lucrez la un SRL, ca si economist. Casiera noastra a folosit chitantiere noi, pe care incasa banii si nu ii preda. Acest chitantier il preda peste aprox 10 zile cu banii din ziua aceea si incepea un alt chitantier. Banii erau predati direct patronului. Chitantierele noi nu se predau la noi cu semnatura si nici nu erau incuiate. Eu impreuna cu ea verificam soldurile clientilor. Cand mi-am dat eu seama de ce se intampla suma depasise 50.000 lei si am anuntat situatia. Acum seful vrea sa ne bage si pe noi (pe mine si colegele mele) pentru ca nu am verificat chitantierele si nu am vazut mai demult sau ca am stiut si nu am spus, pentru neglijenta in serviciu sau pentru facilitarea furtului. Nu eu operam chitantierele in contabilitate. Desi nu scrie in fisa mea de post, eu au primit ultimele formulare, am semnat fisa de magazie si le-am pus, asa cum se proceda, intr-o cutie de unde le lua casiera. Casiera sustine ca numai ea a luat banii, dar ca eu stiam ca are doua chitantiere. Ce se poate intampla si ce acuzatii mi se pot aduce mie? Imi cer scuze daca nu am fost clar dar sunt in stare de soc.