avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 802 soluții astăzi
Forum Activitate tyunya

Activitate tyunya

Buna ziua in urma cu un an pe aceasta vreme a inceput totul cu un domn politist din navodari nu vreau sa-i dau nume pentru ca rau se face usor iar bine se face foarte greu.In urma cu un an fostul concubin al suruorii mele a primit o citatie acasa unde a fost citat ca martor intr-un proces sora mea era despartita de concubin de un an de zile dar concubinul ei avea mutatie la noi si de citatia ia venit acasa ia venit o citatie acasa ca daca nu se prezinta ca martor la tribunal(parca)va primi o amenda de 500roni el este plecat si acum in spania am primit citatia fara sa semnez pentru ea spunandu-i domnului sectorist ca el nu mai locuieste aici si ca nu avem nici o treaba domnul sectorist a zis ca-si face doar datoriia.Am inteles acest lucru si i-am zis ca daca voi putea il voi anunta,dar din pacate nu am reusit si de am lasato asa ca nu este treaba mea. apoi in luna lui octombri tot acelasi sectorist a venit la mine la munca vorbind cu fratele sefei despre acea citatie si cu o angajata de acolo ca sa-i semnez eu citatia de primire eu fiind acasa in jurul orei 8 (ii voi zice X fostului concubin al duruorii mele sa nu dau nume) in jurul orei 9 striga cineva la poarta ma pregateam sa plec la munca fiind pe jumatete dezbracata ca sa nu mai ies afara am deschis geamul sa vad ceea ce doreste eu in acelasi timp am fost anuntata de colega mea ca ma cautat pe la munca pentru a semna citatia ceea ce ma suparat discutand cu el de la geam i-am explicat ca nu era treaba mea ci a lui X si de consider ca am dreptul de a refuza sa semnez ceva ceea ce nu-mi apartine si daca tot are treaba cu el sa-l caute la fostul domiciliu poate asa va afla mai multe si-l va gasi apoi el ma amenintat verbal ca daca nu semnez acea citatie de primire imi poate da o amenda de pana la 1000roni eu i-am zis imi poate da amenda dar pe amenda vreau sa fie trecut si motivul iar apoi am inchis geamul si m-am pregatit de munca,dupa cateva luni dau nas in nas cu el facandu-si piata din zona in care lucram eu si i-am zis ca nu este politicos ca acele probleme sa se faca publice iar el mia zis ca daca nu-mi tin gura imi va da o amenda iam zis ca o amenda se da cu o justificare nu pentru refuzarea unei semnaturi.Pana astazi cand am fost la politie sa fac o reclamatie firmei de internet de care apartin nu m-am mai intalnit cu el incercand sa-i explic domnului de la sectia de politie problema care o aveam cu cei de la internet ca mi-au bagat niste costuri si eu nu am contract cu ei ci doar am facut o reziliere de contract pentru ca nu am dorit sa fiu preluata de catre noua firma si trebuie sa ma anunte in scris daca doresc sa fiu preluata de noua firma apoi m-am trezit ca aveam de plata cateva luni si vreau sa fac reclamatii ca abuzeaza.Domnul de la sectiea de politie mia zis ca nu voi rezolva nimic nici daca merg la opc nici daca fac reclamatie mai bine sa platesc si sa tac eu am zis ca este dreptul meu ca sa se faca dreptate (cred ca nu au mai dorit sa aiba de alergat cu hartii si vroiau sa scape de mine).Am cerut un pix si o foaie pentru a face reclamatie actualei firme de net si fostei firme de net apoi domnul mia zis ca sa vorbesc cu sectoristul de care apartin si mi la aratat pe domnul sectorist care ma ameninta ca-mi da amenda eu in gluma am zis sigur nu voi primi o amenda pentru o reclamatie domnul care ma ghidat a inceput sa rada si a zis ca nu dar domnul sectorist a zis serios sigur voi plati o amenda ca el nu a uitat ceea ce sa intamplat eu crezand ca este gluma am zis zambind bine domnule sectorist voi plati o amenda dar doresc sa se faca dreptate in ambele cazuri ca asa este corect.Apoi scriind reclamatia domnul sectorist a venit la mine si mia zis ca sa stii ca nu au trecut 6 luni si poate oricand sa-mi dea o amenda eu i-am cerut sa-mi explice ca asa este mai civilizat a plecat pe hol in stanga murmurand dar neaintelegand ceea ce zice l-am lasat in pace am zis ca de poate are probleme mai grave si nu e bine sa-i creez si eu probleme dupa nici 5 minute se intoarce si imi zice iar ca tot el se va ocupa de mine si i-am cerut ca fie mai explicit ca nu inteleg nu am atata scoala el incepand sa-mi zica ca avea tot dreptul sa-mi dea amenda ca nu am semnat eu i-am zis cumva ma cheama X(X fiind fostul concubin concubin al surori mele)consider ca este treaba dumneavoastra sa-l cautati si sa ii inmanati citatia nu sa ma cautati pe mine la munca si sa spuneti ceea ce ati spus in acea zi.Nervos a plecat si ma lasat sa-mi scriu in continoare reclamatia.dupa 15 minute urcand sus pe scari mia zis ca sa scriu in cerere ca cer alt sectorist sa se ocupe de cazul meu iar eu i-am raspuns ca voi scrie acest lucru dar voi specifica si de ce pentru ca asa este normal,iar ma amenintat cu amenda si l-am rugat sa repete ca nu am inteles,dar nu a mai repetat.Intre timp a venit si o amica sa mergem amundoua catre casa eu am terminat cererea si m-am dus ca sa-mi puna nr de inregistrare i-am cerut sa-mi faca o copie iar pe copia mea sa puna nr de inregistrare(nu domnului sectorist ci domunul care era la punctu de lucru) civilizat mia raspuns ca nu au xerox si daca doresc sa ma duc vizavi sa fac o copie si-mi va pune nr de inregistrare pe ea,asa am facut.Cand m-am intors pana sa-mi puna stampila cu nr de inregistrare si sa ma treaca in registru a venit si domnu sectorist care ma intrebat daca am trecut ceea ce mia cerut el eu iam zis ca am trecut cu toate amanuntele si i-am respectat dorinta.Apoi iar a inceput cu amenintari la adresa mea cu amenzi i-am zis ca nu are drepul de a-mi da amenda si daca tot ma ameninta doresc si eu legea si articolul in care scrie ca daca refuz sa semnez o citatie care nu-mi apartine dar X are acelasi domiciliu cu al meu imi poate da mie amenda,ca vreau sa ma documentez mai bine sa stiu ce voi face in viitor daca sa-mi stiu drepurile sa stiu daca voi semna ceva ce nu doresc sa semnez, el mia zis sa ma uit pe net ca acolo voi gasi toate detaliile,i-am raspuns tot printr-o zic eu cerere verbala ca de ce nu-mi da legea si articolul sa ma documentez cumva stiu eu legea mai bine ca dumneata si ca uniforma care o poarta sa nu abuzeze de ea si daca ma tot ameninta sa-mi dea si legi, el mia zis cumva sunt politist al acestui oras,iam raspuns ca nu sunt politist al acestui oras si nici nu as dori sa fiu ca nu imi place sa patez onoarea unei haine si nici sa abuzez de o functie.Apoi a inceput sa tipe si sa-mi zica ca daca vrea poate sa-mi f---a o amenda de 600 lei pentru ...iar eu i-am zis sa nu tipe la mine consider ca sunt intr-un mediu civilizat ca daca as tipa si eu si as injura se va face circ si nu este frumos,si daca tot vrea sa-mi dea amenda si sa ma caute si pe la munca sa-mi dea si motivul apoi i-am zis ca daca tot doreste o semnatura pe acea citatie sa caute propietarul acelei case pentru ca eu nu sunt in masura sa-i pun o semnatura si daca tot doreste putea sa caute proprietarul(proprietarul casei fiind mama mea care a refuzat sa semneze si ea) la care el mia zis ca poate veni cand doreste cu orice citatie si sa-mi intre si in casa daca doreste eu zicandu-i ca abuzeaza de functia care o are si nu este normal,apoi el mia zis ca va veni de cate ori doreste la mine la munca si-mi va face ce caracterizare doreste ca are acest drept si ma va legitima unde doreste si ma va pune sa semnez orice deoreste dansul iar eu zambind i-am zis craciun fericit si sa ne vedem cu bine in anul ce va veni iar ca rau este usor sa faci cand purtati o uniforma iar bine este mai greu si sa nu abuzeze de functie .Dupa ce am luat cererea cu nr de inregistrare am dat sa ies la care el spunandu-mi iar ca ma va infunda pe viitor.Am plecat catre sediu ca de aveam treaba acolo fiind peste drum la care dansul a iesit in usa sectiei de politie si mia zis sa ma duc la palazu ca sunt nebuna,i-am raspuns ca ma voi duce si la palazu dar in loc de palazu doresc sa ne facem amundoi un test psihologic ca de poate oi avea probleme pana sa ajung la psihiatru sau la palazu iar el tipand imi tot zicea dute la palazu am tacut din gura si mi-am vazut de drumul meu.Ce este de facut in acest caz pentru ca am auzit multe cazuri in care un om al statului abuzeaza de uniforma si cetatenii au avut de suferit.In acea cerere am scris si ca sectoristul imi va face probleme in viitor pentru ca-i patez onoarea dar ca sunt cetatean al acestei tari si profita ca nu sunt martori din partea mea ci doar colegi de munca de ai lui dar acum nu stiu daca am facut sau nu o greseala in cerere nu i-am trecut numele pentru ca nu doresc sa-i fac probleme am zis sa fie doar un avertisment dar totusi sa am o dovada ca ma ameninta cu amenda si ca va intra peste mine in casa.ESTE LEGAL SA-MI DEA AMENDA CA NU VREAU SA SEMNEZ O CITATIE CARE NU-MI APARTINE ,ESTE LEGAL SA MA CAUTE LA MUNCA SI SA DISCUTE ACESTE PROBLEME CU ALTII,ESTE LEGAL SA MA AMENINTE ?va rog dati-mi un sfat eu doresc sa vorbesc si cu comandantul sa stie si el pentru ca nu mi-se pare normal sa fiu amenintata si daca in viitor poate voi fi legitimata si nu voi avea un act la mine ca de se mai intampla sa uit potrofelul acasa domnul politist sa-mi dea o amenda