avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1939 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters120977

Activitate ContSters120977

elga50 a scris:

:offtopic:
Eu am modificat titlul subiectului pentru ca asa cum era scris initial se intelegea ca este vorba de vreo boxa din subsolul blocului.


Am inteles. Nicio problema!
Apreciez cu sinceritate raspunsurile dumneavoastra!
Ma scuzati! Nu prea imi dau seama cum s-a strecurat grava eroare cu boxa de sunet! :))

Va multumesc mult pentru raspunsuri! Chiar nu cunosteam toate detaliile!
Buna Ziua!

Stiu ca probabil cei de aici s-au cam plictisit discutand asa ceva! Totusi de la caz la caz exista particularitati! Sa va povestesc cazul meu!

Acum aproximativ un an, in apropierea unor examene, un vecin de-al meu s-a gasit sa faca petrecere noaptea cu muzica la maxim (duduiau peretii)! M-am dus sa-l instiintez de problema mea, a dat mai incet!

Insa probabil ca vecinul meu imi poarta ranchiuna de atunci, caci, nu a trecut o luna si din nou a dat o petrecere asemanatoare! Mai apoi, la o distanta de cateva zile o alta! M-am enervat si am fost din nou la el! I-am spus ca are de ales intre opritul muzicii si politie! I-am mai spus ca ziua nu ma deranjeaza muzica atat timp cat nu intrece nicio limita!

Ei bine de atunci o tine numai cu subwooferele date tare, ziua desigur, iar seara mai incet, astfel incat pot spune ca am deja un discomfort psihic (e dificil sa asculti non-stop ceva). In afara de faptul ca asculta melodii de Bronx (ma rog :-P), are obiceiul sa baleeze intre 10-20 minute de muzica data tare, si alte minute de muzica mai incet.
Daca incerc sa chem politia, se poate nimeri sa fiu intr-o perioada de liniste, cand da subwooferele mai incet, si pe urma eu pic rau!
Pe de alta parte, vecinii de dedesupt si deasupra nu prea locuiesc pe acolo! In plus vecinul are subwooferul probabil langa peretele meu! Ceilalti vecini, sunt sigur ca aud si ei zgomotul, insa ceva mai putin accentuat, si probabil nu psihotic!

Acestea sunt datele problemei!

Acum cateva zile am fost din nou la dumnealui, si i-am solicitat sa dea muzica mai incet, ultima data asta! Am discutat si cu maica-sa (e un teribilist de vreo 20 de ani), si aceasta mi-a sugerat ca in afara programului de liniste poate sa faca ce vrea (mai ales ca pustiul locuieste singur :-P)!

Intrebarile mele:
1.Pot sa chem politia chiar daca in momentul in care aceasta a venit, galagia s-a oprit (sau pot sa fac o inregistrare audio/audio video pentru a demonstra perturbarea linistii publice)?

2.Chiar oricine poate sa faca orice in afara programului de liniste?

3.In programul de liniste, pot pretinde sa nu se mai auda niciun zgomot de boxa, chiar daca este la un nivel mai redus, si pot chema politia in acest caz?

4.Care sunt caile de atac in instanta, si ce pasi premergatori presupun acestea?

5.Pot cere realizarea unei izolatii fonice profesionale?

V-as fi mai mult decat recunoscator daca ati putea sa-mi raspundeti la nelamuririle mele!

O zi buna!

EDIT: P.S. Imi cer scuze pentru neregula gramaticala cu "boxele de sunet"! Ma grabeam si am scris totul fara sa mai verific! Nu ca nu ar exista si boxe de subsol, dar contextul facea sa se inteleaga!