avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2012 soluții astăzi
Forum Activitate Alex G

Activitate Alex G

Buna ziua,

Firma al carei administrator sunt, dupa o lunga colaborare cu un furnizor de consumabile a comandat la un momentdat de la acesta produse in valoare de 10600 ron. Produsele au fost receptionate si in schimb furnizorul a primit un B.O "in alb", semnat si stampilat (era un furnizor "de incredere" si mai procedasem astfel). O parte din produse in valoare de 4400 Ron au fost returnate dar factura de stornare a fost facuta doar pentru suma de 2100 Ron, insa B.O. a fost depus in banca pentru toata suma. Le-am tot cerut copia dupa bilet si au refuzat sa o transmita asa ca am rugat personalul bancii sa ma anunte cand le soseste un bilet la ordin din partea acelei firme, fapt care s-a si petrecut. Am mutat banii din cont si lasand pentru acest bilet doar suma de 4000 de RON. De parca nu era suficient intr timp unul din consumabile in valoare de 800 RON s-a defectat si i-am rugat sa mi-l inlocuiasca si mi-au spus ca daca achit diferenta de aproximativ 1500 de ron se rezolva. Am achitat dif de 1500 de ron pentru care am chitanta, ei au luat cartusul defect si dusi au fost. Acestea se intamplau in decembrie 2008. Acum 2 zile 14.01.2010 am primit ci tatie de la URBAN si asociatii cum ca am de plata suma de 4600 de ron plus "dobanda legala" catre firma furnizoare, netinandu-se cont de comanda predata incomplet sau marfurile defecte.
Avand in vedere ca marfurile s-au predat fara vreun document de predare sau primire a marfurilor atat din partea noastra cat si din partea lor, care sunt sansele sa lamuresc situatia vreodata asa cum este firesc si care ar fi dobanda legala in cazul acesta?
Mentionez si faptul ca nu exista vreun contract incheiat intre parti, si nici macar factura nu a fost semnata de cineva din cadrul firmei mele.