avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 470 soluții astăzi
Forum Activitate tia-maria

Activitate tia-maria

Multumesc !
Nu ma poate ajuta nimeni cu o informatie ? :(
Schimbarea numelui este posibila in situatia urmatoare:
..."când parintii au divortat, iar copiii încredintati spre crestere si educare unuia dintre parinti, care a revenit la numele de familie avut anterior casatoriei, solicita sa poarte numele de familie al acestuia;"
Acest fapt nu este valabil si in situatia copilului rezultat in afara casatoriei dar incredintat unuia dintre parinti ?
Buna ziua !
In speranta ca ma veti ajuta, va expun urmatoarea problema:
Am un copil rezultat in urma unei relatii de concubinaj. Acesta este recunoscut de tata si poarta numele de familie al tatalui. Mentionez ca minorul imi este incredintat spre crestere si educare cu hotarare definitiva si irevocabila.
As vrea sa stiu care sunt posibilitatile de a trece copilul pe numele meu ? Acordul tatalui in acest sens este exclus !
Este mai simplu sa imi schimb eu numele ? Adica sa iau eu numele minorului sau langa numele meu sa-l adaug pe cel al copilului.
Doresc aceasta modificare deoarece de foarte multe ori se fac greseli referitoare la numele noastre de familie, eu fiind trecuta automat cu numele copilului, iar acesta cu numele meu. As dori sa avem un nume comun pt a evita aceste neplaceri in viitor.
Specific, tatal nu are nici un fel de legatura cu minorul, nu il viziteaza si nu achita pensia alimentara.
Va multumesc !