avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Activitate alexia_amdra

Activitate alexia_amdra

Răspuns la discuția decizie pensionare
Multumesc de raspuns si de timpul acordat, ne ajutati f.mult.
Mii de multumiri!!Primul pas e sa ne informam inainte de a inainta niste acte casei de pensii.
Va doresc numai bine!
Răspuns la discuția decizie pensionare
Ma scuzati de insistenta,totusi nu inteleg o chestie daca stagiul de cotizare creste eu nu am nici un beneficiu ,adica sa creasca si punctajul realizat?lIn cazul meu a scazut si punctajul realizat?Adica pe intelesul meu e mai bine sa ai ani mai putini lucrati ca pensia va fi mai mare,cu cat vechimea e mai mare stagiul potential e mai mic ?
va multumesc de intelegere!
Răspuns la discuția decizie pensionare
Mai revin cu o intrebare .In cazul in care am si un handicap locomotor,lipsa gambei stangi 1/3,din anul 1983,avand in prezent 45 de ani as avea vreun avantaj in calculul pensiei daca as aduce dovezi in acest sens?
Va multumesc din suflet pt promptitudine.
Răspuns la discuția decizie pensionare
va multumesc de raspuns.In perioada in care am fost pensionat gr.3 am lucrat cu jumatate de norma 2 ani.Ce ma sfatuiti sa fac cu acei ani,cand sa ii bag pt recalculare?Nu vreau sa fiu iarasi in situatia sa ma trezesc cu pensia diminuata.Va multumesc pt timpul acordat.
buna ziua!
sunt pensionar de boala gr.2 din 2003.Pe decizia de pensioare mi s-a inscris 18 ani si 11 zile vechime in munca din care gr.2, 4 ani,6 luni si 7 zile,gr.3 ,13 ani 6 luni si 4 zile,val pensiei fiindu-mi calculata la 591 lei. Am depus niste adeverinte cu sporurile de grupa si ulterior am primit o noua decizie cu vechme totala 20ani 9 luni si 11 zile din care 11 ani 8 luni in gr.2 si 6 ani 4 luni 11 zile in gr.3 ,pensia fiindu-mi micsorata la 567 lei.Este posibil asa ceva?Ce ma sfatuiti sa contest aceasta decizie?va multumesc