avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1066 soluții astăzi
Forum Activitate andrei_stefan

Activitate andrei_stefan

Buna ziua,
In data de 16 Ian am fost la RDS pentru a incheia un contract de internet.Contractul a fost semnat iar instalarea serviciului urma sa aiba loc in data de 20 ianuarie.Acest lucru nu s-a intamplat iar dupa ce am contactat Serviciul de Relatii clienti mi s-a comunicat ca instalarea nu se va face deoarece am fost gasit in sistemul lor cu o datorie din februarie 2007 pentru neplata facturilor aferente unui alt contract existent pe numele meu la o alta adresa in Bucuresti.Mi s-a comunicat ca dupa achitarea sumei datorate de 211 ron voi putea rezilia contractul vechi si mi se va instala noul contract la noua adresa.
Contractul vechi(suspendat pentru neplata in septembrie 2007) a fost incheiat in anul 2006 iar in momentul in care am parasit acea adresa am fost sa reziliez acel contract insa solicitarea mea verbala mi-a fost respinsa(tot verbal-nu exista nicio dovada scrisa in acest sens).
Ieri am achitat debitul de 211 ron insa dupa aceasta mi s-a spus ca rezilierea nu se poate face pentru ca sistemul m-a inregistreaza cu un alt debit de 1200 ron (plata retroactiva a abonamentelor din perioada sep 2007- ian 2010 perioada in care abonamentul a fost suspendat pentru neplata).
In toata aceasta perioda nu am fost anuntat in niciun fel de existenta unor asemenea datorii si din acest motiv am crezut ca acel contract a fost considerat reziliat de RCS.
Cum imi pot justifica refuzul de plata al acestui debit?Ce pot face pentru a nu plati aceasta suma?Pot fi actionat in instanta pentru a mi se cere plata acestui debit?
Mai ramane si problema noului contract care este semnat dar nu este instalat...
Astept cu interes raspunsurile dumneavoastra si va multumesc mult pentru rabdare.