avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1765 soluții astăzi
Forum Activitate mincu

Activitate mincu

Problema mea : Partaj judiciar teren cu constructie situata in centrul curtii, cu 2 coproprietari. Prin contractul initial de v / c a terenului construibil, coproprietarii au cote indivize de 30:70 % din terenul total, urmind a construi impreuna. Cladirea are etaj retras, cu un apartament mare la parter si altul mic, la etaj. Proprietarul apartamentului mare (parter) are 30% din terenul total, cel al apartamentului mic (etaj) are 70%. Cum se stabilesc cotele-parti (sub cladire si curte), pentru a se analiza lotizarea curtii ? Altfel spus, ce suprafete de curte revin proprietarilor ?

In opinia mea, terenul ramine indiviz in cote-parti 30:70, indiferent daca este sub cladire (coproprietate fortata) sau liber (curtea indiviza, eventual partajabila).
Opinia contrara afirma : Intii se determina cotele de teren ce ramin in coproprietate fortata, in raport de suprafetele locative. Dreptul la curte se calculeaza scazind din suprafata teoretica a fiecaruia partea sa de teren de sub cladire. Altfel spus, proprietarului apartamentului mic ii revine o parte din curte mai mare de 70%, iar celuilalt, o parte din curte sub 30%.

Obiectia mea este: Deoarece terenul tine casa, si titlul de proprietate se refera exclusiv la teren, atunci fiecare molecula de teren ramine indiviza 30 : 70, indiferent de amplasarea ei. Nu este vorba in acest caz de contracte de vinzare-cumparare pe apartamente diferite, cu drept indiviz asupra terenului, rezultat din marimea acestora. In plus, imprejmuirea terenului total era indiviza in raport de 30:70%. Se schimba si aici dreptul de proprietate initial ?!

Va sunt recunoscator pentru orice sugestie (literatura privind partajul, jurisprudenta). Cu amaraciune adaug ca instanta de fond a lotizat in mod uimitor: lotul proprietarului cu 30% s-a dat sub casa (fiind doar o parte din suprafata construita), iar celalalt lot fiind dat de restul terenului (toata curtea si o parte sub casa).