avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate Diamaria

Activitate Diamaria

Răspuns la discuția descoperire de card neautorizata
m-am exprimat gresit, nu era vb de biroul de credite ci de firma de recuperari creante Credit Express.m-am mai informat si am inteles ca apar deja in baza de date a biroului de credite deci in privinta asta nu mai am ce face.ma deranjeaza foarte tare faptul ca nu am fost corect informata de la banca.am aflat ulterior ca daca depuneam lunar 10% din suma utilizata nu ajungeam in situatia asta.mi se parea corect sa mi se spuna de la banca in momentul in care m-au contactat prima data.e vorba de banca raiffeisen.sper doar ca pe viitor, in momentul in care voi solicita un alt credit sa se tina cont de buna mea credinta pentru ca lunar am facut depuneri.am inteles ca bancile ofera totusi credite chiar si persoanelor care sunt inca restante.multumesc pentru informatii
am o descoperire de card care mi-a fost aprobata inainte cu aproximativ o luna de a-mi pierde locul de munca in urma incetarii activitatii punctului de lucru.am utilizat toata suma disponibila pentru a-mi achita taxele scolare, considerand ca atata timp cat rambursez lunar o suma cel putin egala cu valoarea dobanzii percepute pot pastra cardul pana in momentul cand voi putea rambursa suma totala.dupa 2 luni de la virarea ultimului salariu pe card am fost contactata de un angajat al bancii care mi-a transmis ca in 3 zile trebuie sa restitui toata suma utilizata de pe card (aprox 1900 lei).bineinteles ca i-am explicat faptul ca nu am aceasta posibilitate..mi s-a oferit sansa sa achit cardul in rate...am ales varianta de 6 rate care era maximul acceptat de banca dar pentru asta mi s-a cerut un avans de 200 de lei, urmand ca dupa depunerea acestei sume sa ma adresez ofiterului de serviciu de la banca.am ramas uimita cand acesta mi-a spus ca nu exista asa ceva si ca a fost doar o conventie verbala.mentionez ca asta s-a intamplat in august 2009.in octombrie am fost din nou contactata de catre un angajat care imi cerea sa depun in maxim 24 de ore 10% din suma lipsa pentru a evita introducerea mea in baza de date al biroului de credite.am facut depunerea respectiva, urmata apoi in noiembrie si decembrie de alte depuneri in valoare de 50 respectiv 70 de lei.in decembrie am fost din nou contactata si somata printr-o scrisoare de la biroul de credite Credit Express.m-am deplasat la banca pentru a cere o solutie, iar ofiterul de serviciu a obtinut o amanare a platii pana in februarie 2010.am mai facut o depunere de 50 de lei dupa cateva zile, insa dupa o saptamana trecuta din luna ianuarie am fost din nou contactata de angajatul biroului de credite care nu recunostea termenul care mi s-a dat si care mi-a cerut o depunere de 50 de lei la cel putin 3 zile.nu am aceasta posibilitate pentru ca nu am un loc de munca si sunt studenta.as vrea sa stiu ce pot face in situatia data?am doar 21 de ani si pe viitor voi avea nevoie de un credit pentru o locuinta insa daca apar restanta la biroul de credite nu cred ca mai am vreo sansa...mentionez ca in prezent datorez bancii suma de aprox 1500 de ron