avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 988 soluții astăzi
Forum Activitate alina.lungu

Activitate alina.lungu

Bună ziua! Sunt însărcinată. Data probabilă a nașterii este 8 august. Am avut contract de muncă pe perioadă determinată până la data de 30 iunie 2024. La data de 1 iulie am sunat la CAS să întreb ce acte trebuie depuse pentru preluarea in plată de către CAS. Mi s-a spus totodată și că, pentru luna iulie, am termen de depunere dosar, 5 august. Adeverința de la CAS, datată cu 22 iulie, a ajuns la mine în data de 25 iulie. Am depus-o la medicul de familie in data de 29. Medicul de familie mi-a eliberat concediu medical (prenatal) pentru perioada 22-31 iulie. Pe lângă faptul că sunt eligibilă pentru prenatal din data de 8-9 iunie, faptul că voi încasa o sumă mică pe luna iulie, îmi va afecta suma îndemnizației de creștere copil de mai târziu. La CAS mi s-a spus că medicul de familie este cel care decide, in funcție de numărul de zile până la naștere, din ce zi poate începe concediul meu medical. Care este adevărul. Aveam dreptul la concediu medical de la data de 1 iulie? Dacă da, pot contesta acest concediu medical. Momentan, el se află la mine, dar trebuie depus la CAS împreună cu o cerere tip. Mulțumesc!