avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 431 soluții astăzi
Forum Activitate sindilaru

Activitate sindilaru

Răspuns la discuția vatamare
Unde ar trebui sa merg ca sa depun o plangere penala?As mai vrea sa precizez ca m-am gandit si la un divort, dar imi este teama k el ma ameninta ca o sa-mi ia copilul,eu momentan sunt in concediu ce crestere a copilului si primesc 900 ron, dar am o rata pe numele meu pe care am facut-o inainte de nunta acum 2 ani in valoare de 550 ron/luna, de asemenea noi locuim in casa parintilor mei deoarece ei sunt plecati in Italia. El ma ameninta ca din cauza ratei o sa-mi ia copilul, tin sa mai precizez ca el are fratii politisti si cunostinte mai sus puse pe care se bazeaza k o sa-l ajute sa-mi ia copilul. Si inca ceva pana la pronuntarea divortului copilul cui ii este incredintat?Pot pleca din tara cu el daca am facut doar plangere penala si am dat in divort sau trebuie sa astept pronuntarea lui?ce ma sfatuiti?
Discuție vatamare
buna ziua, as avea si eu o intrebare urgenta:sunt casatorita si am un copil de 1 an si 3 luni....sotul meu m-a lovit de mai multe ori, dar in ultimul timp s-a agravat, acum am un ochi vanat de 2 zile si as vrea sa stiu daca nu este tarziu sa ma duc sa-mi scot un certificat medico-legal?daca se acorda un asemenea certificat pe asta chiar daca nu am facut plangere la politie?cum ar trebui sa procedez?multumesc
Răspuns la discuția DIVORT
Eu momentan sunt in concediu de crestere a copilului si am un venit de 900 ron......casa unde sa locuiesc, dar am rata de 550 ron. Dar daca divortez .....eu as vrea sa merg in Italia, la familia mea. Se poate sa-mi incredinteze copilul mie si sa am dreptul sa plec din tara? Pot sa cer pensie alimentara? El daca i-ar da copilul nu prea are conditii....sa-l duca la parintii lui, care au o casa cu doua camere si o anexa in care locuiesc parintii si fratele lui. El este sofer si nu ar avea cum sa se ocupe de copil, + are un salar de aprox 1000 ron(cateodata i-a mai mult, cateodata mai putin, dar pe cartea de munca sunt trecuti doar aprox 600 ron)
Discuție DIVORT
Buna ziua, as avea si eu o nelamurire: sunt casatorita de 2 ani, am un baietel de 11 luni, locuim la casa parintilor mei(ei nefiind in tare). As vrea sa divortez, dar imi este frica sa nu imi ia copilul..Tin sa mentionez k eu am o rata pe numele meu (pe care am facut-o pt a face nunta, el neputand sa faca deoarece are banii putini trecuti pe cartea de munca desii ia mai multi bani), iar el ma tot ameninta k din cauza asta o sa-mi ia copilul.Ce ar trebui sa fac sa-mi incredinteze copilul mie definitiv?Ar avea vre-o sansa sa-mi ia copilul(el are mai mute cunostinte cu functii)
Răspuns la discuția despre partaj
Daca mama nu are acte doveditoare ca tata si-a cumparat masina si apartament si el nu declara mai intra in masa partajabila? Si daca la divort a revenit o suma foarte mica pt pensia alimentara....mai putem cere o reevaluare dat fiind ca avem act doveditor cu situatia financiara (salariul lui pe luna declarat la stat in Italia) ? Si pana la ce varsta se acorda? Daca eu sunt casatorita si urmez o facultate mai pot cere pensie pt continuarea studiilor?
Răspuns la discuția despre partaj
Cum as putea sa cer drept de creanta asupra imbunatatirilor pe care le-am in instanta? E de ajuns doar martori? Impozitele care le-a achitat de-a lungul acestor ani sunt platite pe numele lui( deoarece el este trecut la nr de casa), cum am putea dovedi ca noi am platit? Chiar daca mama sa ocupat de cresterea si intretinerea noastra , se ia in calcul si faptul ca ne-a mai trimis uneori niste bani? Mama a plecat si ea in Italia deoarece aici nu se descurca cu banii singura si ia luat si pe fratii mei, care au continuat studiile, iar unul din ei a avut probleme medicale si a trebuit operat, mama suportand toate cheltuielile. Daca se aduc ca probe facturi de la intretinere de acolo se iau in calcul in instanta?
Răspuns la discuția despre partaj
buna ziua, va multumesc in primul rand ca mi-ati rasp. Parintii mei au dobandit impreuna o casa, au inceput-o si pe a doua( dar a terminat-o mama) si cateva pamanturi- 2 si inca unul a primit mama prin donatie, dar e trecut tot pe amandoi...Iar masina si apartamentul au fost achizitionate de tata tot in timpul casatoriei (nu erau divortati), dar sunt pe numele lui.
Discuție despre partaj
Buna ziua, ma numesc Valentina si am 22 ani. Parintii mei sunt despartiti de foarte mult timp, mai precis din aproximativ anul 2002 cand tata a plecat in Italia sa lucreze, dar acolo si-a gasit pe altcineva....in timpul acesta ne-a mai trimis bani noua celor trei copii de ziua noastra, de sarbatori, dar cu timplul tot mai putin ajungand sa nu se mai intereseze deloc de noi. Cei trei copiii, eu si doi frati aveam atunci 15, 11 si 9 ani. In anul 2008 au divortat. El are acum un copil de 4-5 ani. Mama pe atunci nu a dat de partaj deoarece cand vb cu tata , el ne sp ca ne lasa totul noua. Dar acum eu fiind casatorita si cu baitel de 10 luni stam in casa parinteasca, am contribuit la renovarea ei....Acum se pare ca tatal meu sa razgandit si vrea partaj. Cine are de castigat? Casele si pamanturile sunt trecute pe amandoi chiar daca mama a primit prin donatie niste pamanturi. Cum ar trebui sa procedam ca sa nu iesim in pierdere? Are dreptul la partaj si copilul lui? Tin sa mentionez ca de cand sunt despartiti noi am platit utilitatile si impozitul catre stat, iar tata in timpul asta si-a achitionat o masina scumpa si un apartament. Va rog mult sa-mi rasp.