avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Activitate Profu40

Activitate Profu40

Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
va rog frumos sa-mi trimiteti si mie subiectele rezolvate pe adresa ramos04062003@yahoo.com. Multumesc anticipat!
Buna ziua,

asta am patit oameni buni, fetita mea in varsta de 8 ani a facut febra 3 zile la rand si ne-am internat in spitalul Victor Babes. Au urmat analize, tratament timp de 6 zile, timp in care am fost alaturi de ea ca insotitor. La externare nu am aprimit concediu medical, din cauza acestei legi....

Va puteti imagina un copil de 7 ani, stand singur in spitalele noastre cu febra mare... sau alt scenariu, bolnav acasa cu medicamentele pe masa... sa le i-a singur... numai mamele ma pot intelege...OARE MAI PUTEM SCHIMBA CEVA?

Vedeti mai jos raspunsul case de asigurari:

On Wed, 7/7/10, Lidia COMARONI <lidia.comaroni@casmb.ro> wrote:


From: Lidia COMARONI <lidia.comaroni@casmb.ro>
Subject: C.A.S.M.B. - raspuns la intrebare depusa la www.casmb.ro nr. de inregistrare: ST14419
To: ramos04062003@yahoo.com
Date: Wednesday, July 7, 2010, 3:24 PM


Ordinul MS/CNAS nr. 60/32/2006 pentru aprobarea Normelor metodologce de
aplicare a prevederilor OUG 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de
asigurari sociale de sanatate prevede la art. 49 urmatoarele: " Asiguratii au dreptul
la concediu si indemnizatie pentru îngrijirea copilului bolnav în vârsta de pâna la 7
ani, iar în cazul copilului cu handicap, pentru afectiunile intercurente, pâna la
împlinirea vârstei de 18 ani.". De asemenea, art. 50 al aceluiasi act normativ
precizeaza: " (1) Certificatul de concediu medical pentru îngrijirea copilului bolnav
în vârsta de pâna la 7 ani si îngrijirea copilului cu handicap în vârsta de pâna la
18 ani pentru afectiuni intercurente se elibereaza de medicul curant, în conditiile si
pâna la duratele maxime prevazute de lege."


Lidia Comaroni
Sef serviciu Relatii Publice






Mesajul Dumneavoastra primit la 2010-07-06 10:57:05:

Buna ziua,

am sa va relatez in cateva cuvinte situatia:

am fost internata la Sp. Victor Babes (B3) ca insotitor, cu fetita in varsta de 8 ani,
in data de 01.07.2010. Eu lucrez si platesc asigurarile madicale de mai bine de
20 de ani fara intrerupere. Imediat ce m-am internat, am anuntat medicul de
familie(Dr. Herdea Valeria) si mi-a spus sa cer concediu medical de la spital.
Evident fiind in spital nu m-am putut duce la servici, la externare d-na doctor (Dr.
Apostol) mi-a spus ca nu poate sa-mi dea concediu medical, deoarece fetita are
peste 7 ani si se considera ca poate sa aibe grija singura de ea in spital.
Doctorul de familie, de asemenea nu poate sa-mi dea concediu medical. Ce fac
in asemenea situatie? Imi pierd serviciul?!!!! Platesc asigurari medicale si nu pot
sa-mi ingrijesc propriul copil atunci cand este bolnav?!!!! Nu stiu ce sa cred, asa
prevede legea sau d-na doctor Apostol nu a vrut sa-mi dea concediu medical?
Va rog foarte mult sa-mi spuneti rezolvarea acestei situatii, deoarece sunt
hotarata sa apelez chiar la un avocat si sa dau in judecata statul roaman, daca
legea asa predeve.

Astept raspunsul Dvs. !

Multumesc!

Cu respect,
Ramona Cucoanes


_________________________________________________
Casa de Asigurari de Sanatate a Municipiului Bucuresti
Strada Branduselor, nr. 2-4, sct. 3, Bucuresti - [ link extern ] /
Tel.: 315.39.29; 314.27.57
[ link extern ]
______________


Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
Inca o persoana care confirma, ca trebuie sa urmam profesorii / manuale / sinteze/ etc...din Bucuresti.... Merci Raluca, esti tare....!!!!

Asteptam cu interese subiectele din anii precedenti, evident "sinteze"... ca doar astea au fost... Multumesc!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
Merci Raluca! Mi-ar fi de ajutor si sfatul tau si oricine mi-ar impartasi din experienta lui (numai sa fie sincera)... eu personal cred ca mi-ar folosi, nu ma intereseaza parerea altora care se simt jigniti...:(..nu-i inteleg si nici nu ma straduiesc ...) .. te rog spune-mi dupa ce te-ai pregatit... autori, sinteze, etc.... eu m-am pregatit in special dupa Voineag, de 2 ori l-am citit.... si nu mi-a folosit:((... nu am fost inspirat... oricum nici nu am avut timp, m-am trezit tarziu... dar revin cu forte proaspete in septembrie.."promit" si de aceea vreau sa merg la fix "punct ochit punct lovit".. de aceea intrebam de subiectele din anii precedenti.... sa ma inspir... stie cineva unde se pot gasi?!!!

Ii multumesc si lui Raluca Spataru! .... si ca sa-ti satisfac curiozitate, nu sunt "prof", dar prietenii imi spun "profesorul"...:D Iti urez SUCCES!!!!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
Merci frumos!

Ai punctat exact! Fiecare trebuie sa invete din aceasta experienta! Asta era si ideea... rugamintea cea mare, pentru cei care au promovat acest examen este sa dezvaluie manualele dupa care au invatat si s-au dovedit a fi bune pt. acest examen si orice alt mic secret... care cred ei ca i-a ajutat...

Cine vrea sa promovoze in septembrie trebuie sa se mobilizeze si sa urmeze exemplul celor care au reusit, sa asculte de sfaturile lor...

Am vazut ca examenul din septembrie va fi in 5 zile, ceea ce inseamna ca nu va fi TEST GRILA...?!!!! Oare!!! ?

Unde se pot gasi subiectele din anii precedenti ? Stie cineva?!

Succes tuturor!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
FELICITARI..................crezi ca e posibil la asa examen complex sa ai nota 10 la penal, civil si procedurile aferente?este cineva cu 10 :)
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
Felicitari R.Spataru!=D>

Esti amabil sa ne spui dupa ce carti te-ai pregatit ?

Merci mult pt. raspunsul tau!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
BRAVO
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
nu ca as fi sceptic.....dar ma gandesc la cel care a luat 10 la civil , penal si procedurile aferente.......
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
teste grila magistratura si avocatura...sunt oarecum limitate...40...50 de grile ....altceva?