avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1977 soluții astăzi
Forum Activitate build.ing

Activitate build.ing

Am formulat o contestatie la o procedura de cerere de oferta (la care am fost singurul ofertant), la care mi s-a declarat oferta inandmisibila, pe motiv ca nu s-a recunoscut vechimea in domeniu a unuia din ingineri, drept urmare procedura s-a anulat.
CNSC a luat o decizie foarte ciudata (asa cred eu), in loc sa se pronunte la fondul problemei, a facut o referire la art.19 din OG 34, spunand ca autoritatea contractanta trebuia sa faca o achizitie directa datorita faptului ca valoarea evaluata a contractului se incadra in plafonul legii, deci prelevandu-se de art.19 si 18 din OG 34, considera ca nu e de competenta lor procedura fiind grasit declarat ca cerere de oferte.
Cu toate astea OG 34 nu obliga autoritatile contractante sa faca achizitii directe, ci permit asta in limita plafonului.
Intrebarea mea este sa contest in instanta decizia si/sau rezultatul procedurii, avand in vedere ca eu pot demonstra cu dovezi ca inginerul respectiv respecta criteriul de vechime in domeniu, sau sa o las balta.

N.B. Am impresia ca s-au ivit interese ca acest contract sa fie dat cu incredintare directa.