avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Activitate precious007

Activitate precious007

Buna ziua,

Momentan nu sunt angajat, nu am alte venituri de nici un fel. Are dreptul ANAF sa puna poprire pe un card bancar? Multumesc
Asigurat inseamna asigurat Casa de pensii (contributie pensie) sau Contributie sanatate?

Va multumesc pentru raspuns, mam lamurit acum. (In cazul acesta legea este nedreapta)
In legatura cu hainele care au fost incinerate daca se poate sa primesc macar cateva detalii, am tot cautat informatii despre cazuri in care se incinereaza hainele. Se pare ca nici macar in cazul celor decedati cu covid-19 nu se incinereaza hainele.

Multumesc
Buna seara,

As dori cateva informatii privind decesul unei rude de grad 1 (frate) daca se poate.

Dupa constatarea decesului, a fost transportat la morga cimitirului unde i-au fost incinerat toate hainele care le avea pe el. (Este legal asa ceva? In caz contrar doresc actionare in justitie pentru clarificarea acestui lucru care mie personal mi se pare ilogic, absurd, grotesc si in primul rand e vorba de bunuri care nu apartineau celor de la morga.

2. Dupa cate am citit pe internet, trebuia sa i se acorde si ajutorul de deces, ceea ce nu s-a intamplat. (asigurat CAS). Eu nu am asigurare, fiind fratele decedatului in mod legal chiar daca nu era fratele meu asigurat, am inteles ca puteam beneficia eu de ajutorul de inmormantare.

Caut in continuare raspunsuri (un avocat care se ocupa in domeniul penal. Multumesc anticipat
Bună ziua,

Care sunt pe scurt obligațiile pe care le are o firma din Ungaria ca să poată angaja o persoana pe teritoriul României? Trebuie neapărat deschis un SRL în Romania sau se poate angaja pur și simplu persoana ca și persoana fizica plătitoare de taxe?

Multumesc anticipat
Buna ziua,

In urma uni dosar clasat de abandon de familie, in care am fost gasit nevinovat, am fost instiintat ca fosta mea concubina este recasatorita de ceva timp, lucru care mie nu m-i la comunicat.

Prin urmare copilu meu nu mai are acelasi domiciliu, iar numita a mintit in faca procurorului de caz ca defapt ea nu alieneaza copilul absolut deloc. Eu am dovezi ca il manipuleaza si alieneaza in forma continua. Acesta este un abuz grav asupra copilului caruia i sa spus si a fost obligat sa ma faca in toate felurile, realitatea este ca baiatul meu vorbeste absolut normal cu mine (tatal lui)doar pana in momentul in care este fortat de mama lui si sotul ei sa spuna tot felul de prostii si minciuni.

Fosta concubina a mintit ca are acelasi domiciliu si niciodata nu ma oprit sa vorbesc cu el, deasemea toate telefoanele conturi sociale ale copilului sunt de mult blocate, efectiv eu nu mai am nici o modalitate de comunicare cu baiatul meu. Faptul ca eu locuiesc in alt oras, ingreuneaza mai mult posibilitatea de a-mi cauta fiul. Practic fosta concubina a facut marturii mincinoase in fata legii. Este posibil sa aibe acelasi domiciuliu minorul dar cu siguranta nu locuieste acolo. Pe deasupra a mentionat ca ma va cauta sa imi comunice adresa de domiciliu a copilului nostru (s-a contrazis) si contul lui banca unde sa ii platesc pensia alimentara. Prin clasarea dosaruli de abandon) sa precizat ca nu mai am obligatia sa platesc pentru ca nu am un venit momentan.

Exista un model de plangere pentru alienarea copilului si nerespectarea programului de vizita? Deasemenea vreau sa depun plangere penala pentru amenintare cu moartea deosebit de grava, care sa produs telefonic, de care se face automat vinovat sotul actual al mamei baiatului meu (am inregistrarea completa.

Va multumesc mult anticipat

Nu, nu e un abuz, probabil credea ca este cu alcool.
Da, mare grija pentru ca curg amenzi peste tot in tara.

Eu am primit una iar a doua amenda care mi sa dat tot pentru consum de alcool o voi contesta pentru ca efectiv eu nu am consumat alcool pe spatiu public dar politistul a scris un proces verbal care nu se poate citi efectiv pe care eu pot citi doar contraventia de 100 lei.

In aceeasi seara am fost batut efectiv degeaba de patronul unui restaurant. Mai pe larg
e vorba de Agresiune fizică și verbală nesancționată de poliție. Banuiesc ca politistii au fost efectiv spaguiti de catre patron dupa ce mia carat cativa pumni si mi-a interzis sa imi iau bautruile pe care eu le platisem.

Am depus si plangere penala.

Oricum mare atentie nu ai voie sa bei in spatii publice, doar pe plaji in apropierea beach-barurilor. Poti sa iei amenda si pe malul dunarii de exemplu tot public e spatiu. Dupa definitie, spatiu public e si o padure. E aberant ce se intampla. :Pai mergeai la un gratar in padure sau liziere si nu zicea nimeni nimic. Inteleg nu o sa bei in fata la primarie sau in parcuri dar e aberant sa iei amenda ca ai baut si tu o bere in spatele blocului tau pe o banca care tot locatarii au puso acolo.

Buna ziua,

Inca o data va multumesc mult pentru raspuns. In cursul zilei de ieri am depus o plangere penala la politie. Am inteles ca daca ma reprezint ca parte civila in proces. In acest caz nu mai exista nici o sansa de impacare pe cale amiabila? In nici un caz nu doresc sa discus altfel decat atat, sa se solutioneze cazul pe cale legala.

Daca se poate sa imi spuneti, in ce moment trebuie sa apelez la un avocat, nu am avut niciodata un caz similar si nu gasesc informatii pe internet?

Multumesc frumos
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
@Dl. Niculescu

Cu siguranta onorariul ar fi mai mare decat pagubele. Eu am pierdut o zi sau chiar poate 2 de munca din cauza durerilor cervicale si dureri maxilare, am cheltuit deja bani sa ma deplasez si sa platesc servicii medicale. Nu cred ca e cazul unui certificat medico-legal dar totusi dupa cum am mentionat vreau sa fie sactionat si sa primesc daca se poate daune morale.

Dar pe de alta parte, vreau sa cer daune morale si sa fie sanctionat patronul asa cum se cuvine. (amenda puscarie nu ma intereseaza, trebuie sa plateasca).
Buna ziua,

As dori sa stiu cum sa procedez cel mai repede si eficient in cazul in care ieri in statiunea mamaia, am cumparat de la o terasa cateva bauturi, in cele din urma a venit patronul si a refuzat sa ne lase sa luam bauturile (pahare plastic) bere la doza pe plaja.

Pe scurt, am chemat politia care nu a facut nimic decat sa ia cateva date. Dupa cca. 10 minute in timp ce politia pleca de la fata locului patronul ma agresat fizic si apoi si verbal. Am primit pumni dupa ceafa si in barbie si a refuzat categorit ca nu pot sa iau bauturile pe care eu le-am platit. Mentionez ca nu am avut nici un fel de altercatie cu nimeni la restaurantul respectiv, patronul a aparut dintr-o data, Am chemat politia a 2 a oara (probabil e vorba de o spaga, pentru ca politia nu a mai venit la restaurant mau chemat sa stam de vorba in fata unui hotel care era undeva la 40 de m de locul unde am fost agresat si probabil ca se numeste (furt) faptul ca nu mi-a dat produsele pe care eu leam platit cu amicul meu. Am martori, atat politia cat si pe amicul meu.

Vreau sa depun o plangere penala pentru agresiune verbala si furt calificat (ma pagubit de o suma relativ mica, dar asa mica cum este erau bani mei).
P.S mentionez ca in momentul in care patronul a venit si "mi-a carat pumni in cap" a venit si tot personalul lui si stateau in pozitie de "garda sa zic asa: in spatele lui.

Vreau sa se solutioneze cazul acesta, si doresc un avocat sa ma reprezinte, dupa ce depun si plangerea penala. (Dupa agresiune am plecat de la acel restaurant si miam dat seama ca imi lipseste si portofelul) care cu singuranta a fost pe masa/tejghea si cineva la sustras)

Va multumesc anticipat