avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 812 soluții astăzi
Forum Activitate ciprian02

Activitate ciprian02

Multumesc pentru raspuns, dar va mai intreb, daca sotia celui decedat are pensie, are mai mult de 15 ani de casatorie, mai beneficiaza si de pensia de urmas?

eu am inteles ca trebuie sa opteze ptr una din pensii care este mai mare, dar 50% din pensia celui decedat este egala cu pensia sotului supravietuitor, deci a ramas cu pensia ei, numai ca stiu cazuri la care li s-a acordat pensie de urmas.............
Buna seara
Care sunt conditiile de acordare a pensiei de urmas pentru sotul supravietuitor in cazul in care la data decesului sotul era pensionar si sotia cu pensie de limita de varsta.Sotul decedat avea o pensie de 850 lei iar sotia 400 lei.
Intrebarea este se incadreaza sotia la pensie de urmas?
Va multumesc.
Discuție Buna ziua
Sunt angajat la o unitate administrativ teritoriala si in anul 2009 am castigat prin hotarare judecatoreasca acordarea sporului de dispozitiv , in hotarare mentionandu-se acordarea acestuia pana la incetarea raportului de munca cu unitatea.
Deoarece in anul 2009 am primit acest spor doar in lunile ian- mai 2009, va rugam sa ne precizati daca acesta trebuie cuprins in sporurile ce se includ la salariu de baza incepand cu data de 01.01.2010.
Va multumim si asteptam un raspuns de la dumneavoastra.