avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Activitate lucutel

Activitate lucutel

Răspuns la discuția Admitere INM 2012
carmen0602 a scris:

lucutel a scris:

isis23 a scris:

@Lucutel salutare si bine ai revenit printre noi !:)
Era o greseala ....cea referitoare la necompetenta. M-am lamurit intre timp. Era vorba ca se cerea recuzarea peste termen si partea adversa nu ridica exceptia de decadere. Asa cum spunea si Carmen fiind vorba de termene care reglementeaza norme de ordin privat atunci instanta va trebui sa solutioneze cererea de recuzare


buna, isis! multa bafta la examen! ma gandesc la tine!
ma gandeam eu ca e o greseala. ma bucur ca te ai lamurit. intr adevar, instanta va tb sa solutioneze cererea de recuzare.
dar daca ar fi sa complicam speta...
sa zicem ca, inaintea inceperii dezbaterilor pe fond, paratul invoca recuzarea dupa discutarea admisibilitatii unui mijloc de proba
reclamantul tipa ca paratul e decazut din dreptul de a invoca recuzarea

cum va fi solutionata cererea de recuzare si de catre cine?


de catre instanta/completul la care sa ridica exceptia,...asta daca nu e caz de exceptie cand motivul de recuzare apare dupa inceperea dezbaterilor..zic eu



va fi respinsa ca tardiva
nu va putea fi insa respinsa ca tardiva de catre instanta alcatuita din judecatorul recuzat, ci tardivitatea tb constata conform art 30 alin 1
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
nu stiu de trusca (care intr adevar e director pe formare continua la institut)
dar raducan e foarte tare. e principala colaboratoare a lui boroi
n am vazut editia asta, dar am lucrat de pe 1 editie
cartea merita...fie doar pentru grilele la civil
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
isis23 a scris:

@Lucutel salutare si bine ai revenit printre noi !:)
Era o greseala ....cea referitoare la necompetenta. M-am lamurit intre timp. Era vorba ca se cerea recuzarea peste termen si partea adversa nu ridica exceptia de decadere. Asa cum spunea si Carmen fiind vorba de termene care reglementeaza norme de ordin privat atunci instanta va trebui sa solutioneze cererea de recuzare


buna, isis! multa bafta la examen! ma gandesc la tine!
ma gandeam eu ca e o greseala. ma bucur ca te ai lamurit. intr adevar, instanta va tb sa solutioneze cererea de recuzare.
dar daca ar fi sa complicam speta...
sa zicem ca, inaintea inceperii dezbaterilor pe fond, paratul invoca recuzarea dupa discutarea admisibilitatii unui mijloc de proba
reclamantul tipa ca paratul e decazut din dreptul de a invoca recuzarea

cum va fi solutionata cererea de recuzare si de catre cine?
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
isis23 a scris:

Ice Hellene a scris:

isis23 a scris:

Intrebare procedura civila
Daca cererea de recuzare este introdusa peste termen ( dupa inceperea dezbaterilor ) in ce conditii intervine decaderea ? Exceptia decaderii trebuie sa fie ridicata de partea adversa sau se poate si de instanta ?


Isis, asta repetam si eu. :) Recuzarea e reglementata de norme de ordine privata si doar partea poate cere recuzarea. Ea are facultatea de a accepta sa fie judecata de respectivul judecator, avand incredere in impartialitatea sa.

O chestie ciudata e la abtinere, unde normele sunt imperative, dar nerespectarea lor nu atrage nulitatea hotararii, ci doar eventuale sanctiuni disciplinare.

Helene eu am inteles cine are dreptul sa ceara recuzarea ( nu si obligatia evident ) insa nu inteleg ce se intampla cand partea interesata sa ceara recuzarea o face dupa termenul prevazut de lege ( dupa inceperea dezbaterilor ) iar partea adversa nu ridica exceptia de necompetenta, instanta va solutia recuzarea ceruta peste termen sau o va respinge ca fiind tardiva si a intervenit decaderea ?




isis, n am inteles ce intrebi
daca partea cere recuzarea peste termen (care apropo...nu e inceperea dezbaterilor....e inceperea oricarei dezbateri...ceea ce inseamna chiar discutarea altor exceptii) iar cealalta parte nu invoca tardivitatea?
mai sus ai zis ceva de necompetenta....si nu am inteles exact la ce anume te referi?
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
adrianicet a scris:


Propunerea de arestare preventiva a invinuitului trebuie obligatoriu solutionata inainte de expirarea retinerii?



da





nu
termenul de 24 h al retinerii este unul foarte mic. in unele cazuri e fizic imposibil
149 indice 1 alin 3 zice ca instanta (in cazul in care primeste propunerea si dosarul inainte de expirarea retinerii) fixeaza termenul de solutionare pana la expirarea retinerii
si nici macar aceasta fixare a termenului inauntrul celor 24h nu e imperativa
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
rino83 a scris:

In ce interval orar se fac maine cazarile la camin, ca mie nu imi raspunde nimeni la nr ala ?
Va multumesc !


same here
nici mie nu mi a raspuns nimeni:(
a reusit cineva sa vorbeasca cu doamna administrator?
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
=D>
sunteti copii destepti!

PS: imediat cum mai dau peste ceva interesant, darainvincible!:)
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
dragi colegi, am fost provocata azi la un mic test....si m am gandit sa il impartasesc cu voi:).


Exista 5 case, fiecare de alta culoare.
În fiecare casa locuieste doar o singura persoana, fiecare de alta nationalitate.
Fiecarui locatar al fiecarei case îi place o anumita bautura, fumeaza o anumita marca de tigari si detine un anumit animal de casa.
Nici una din cele cinci persoane nu bea aceeasi bautura, nu fumeaza aceeasi marca de tigari si nu detine acelasi animal de casa.


Daca:

Britanicul locuieste în casa rosie
Suedezul are un câine
Danezul bea cu placere ceai
Casa verde se afla în stânga casei albe
Locatarul casei verzi bea cafea
Persoana care fumeaza Pall Mall are o pasare
Locatarul care locuieste în casa din mijloc bea lapte
Locatarul din casa galbena fumeaza Dunhill
Norvegianul locuieste în prima casa
Fumatorul de Marlboro locuieste langa cel care are o pisica
Locatarul care are un cal locuieste lânga cel care fumeaza Dunhill
Fumatorul de Winfield bea cu placere bere
Norvegianul locuieste lânga casa albastra
Germanul fumeaza Rothmans
Fumatorul de Marlboro are un vecin care bea apa

Stabiliti cui îi apartine pestisorul din acvariu?
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
Magda M a scris:

Eu cred ca vor fi multe note peste 8...pe forum nu intra decat f putini candidati.

De asemenea, as vrea sa spun celor care intentioneaza sa fie mai...activi pe forum, ca nu in asta consta succesul la examen.

Nici eu insami nu agreez discutiile in contradictoriu de genul..eu arat citat din tratat si art din cod, iar ceilalti posteaza contrariul..ca...asa stiu ei ca este.:) ..Astfel incat...decat sa imi consum energia ca sa-i conving, mai bine imi vad de treaba...:)

Succes!


magda,
nu a zis nimeni ca in acest forum consta succesul la examen. nu a zis nimeni ca acest forum este etapa obligatorie pre INM. e pur si simplu o metoda care pt unii a functionat, pentru altii nu.
Pe mine PERSONAL m a ajutat. erau grile la care nu reuseam sa imi dau seama de ce o anumita varianta e corecta/de ce o anumita varianta este gresita. cand nu reusesc sa imi explic un lucru, nu il pot retine. nu de putine ori, cu ajutorul celor de pe forum, am lamurit grila respectiva.
Asa ca...sper ca si thread ul de anul viitor va fi la fel de activ si cel putin la fel de folositor pt unii pe cat a fost pentru mine anul acesta.
in speranta ca viitorii auditori vor mai impartasi si aspirantilor de anul viitor din cunostintele lor, va urez succes!

PS: incepand de miercuri, dezbatem si niste grile pe rationament, nu?
Răspuns la discuția Admitere INM august 2011
sim05 a scris:

Multa putere de concentrare tuturor si multa bafta!
Deschid o casa de pariuri virtuala. Care se baga?:D
Patrik, lucutel, rino, executron( pe ei i-am observat eu mai mult, sunt convinsa ca sunt mai multi) au cota mica pt optiunea 'admis".


draga sim, iti multumesc mult pentru acest mesaj
chiar am intrat pe forum inainte de a pleca la bucuresti. acest post mi a adus un zambet pe fata si parca ceva mai multa incredere in mine. mai ales ca(asa cum ar zice englezul) you had me roll with the big fish rino, patrick si executron.
si conteaza atat de mult sa intri la examen odihnit si cu ceva incredere in tine la pachet.

multumesc mult, sangreal!
pentru toata rabdarea si pentru cat de mult ne ai ajutat. chiar m am gandit la tine cand am vazut intrebarea cu obligatia 'a face' si daunele cominatorii.:)

multumesc mult tuturor celor care au intrat pe forum si cu care am dezbatut diverse grile, indiferent daca am avut sau nu parere diferite. m au ajutat deopotriva!

as vrea, totusi, sa ii multumesc in mod special lui patrick, care a raspuns tot timpul prezent pe forum si a ajutat cu o explicatie/un citat/ o parere pe absolut oricine.

la examen
I simply rocked la civil+procesura civila. 4 gresite din 50. daca nu ma razgandeam in ultima clipa scoteam 50 din 50.
I simply sucked la penal. isis, ti am zis ca penalul nu e pct meu forte.dar chiar si asa, cam ciudatele grilele. colac peste pupaza la procedura penala am mai gresit si la transcris 2 grile in ultimele 10 min

iau undeva intre 7.50 si 8

daca nu intru anul acesta, la examenul de anul viitor am sa fiu primul student care intra cu 10. ii mananc penalul lui udroiu. asta cu conditia sa mai intre pe forum si sa mai dea o mana de ajutor noii auditor. patrick, rino, executron....nu ne uitati!