avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Activitate adrian26

Activitate adrian26

Buna ziua si va multumesc pentru raspuns si informatii. Am facut poze de la locul accidentului precum si poze cu masina dupa accident. Se vede din pozele facute locul prin care se face acel viraj la stanga, cum fac zi de zi zeci de masini. Cum am mentionat si in mesajul anterior, eram pe banda mea. Din avariile suferite de masina se poate determina viteza masinii care m-a lovit din lateral?

Va multumesc

Nu este alt indicator in acea zona, doar linia continua pe portiunea de 15-20m, in rest este linie discontinua. Mentionez ca in timpul producerii accidentului eram pe banda mea, nu am trecut de linia continua. Masina din spate m-a lovit fara urme de franare, a intrat in mine direct ca si cum nu eram acolo. O sa fac si poze la drum.

Va multumesc
Va multumesc pentru raspuns. Mai vreau sa mentionez ca linia continua incepe la 3 metri mai in spate de punctul unde am oprit masina. Datorita faptului ca vopseaua s-a sters in timp de masinile care fac zilnic fara probleme aceasi manevra ca si mine, se poate interpreta foarte usor de un sofer ca acea bucata de marcaj este tot intrerupt. Nu se poate lua in considerare in ancheta acest lucru? Curba este una usoara, din spate este vizibilitate foarte buna iar acea linie are aprox 15-20 metri. Care ar putea fi cel mai bun verdict pe care-l poate da instanta? Si cel mai rau?

Va multumesc inca o data.
Buna seara,

As avea nevoie de o parere de specialitate in legatura cu un accident. Inainte de Craciun, seara la ora 18:00 circulam pe un drum national cu intentia de a merge la un magazin care se afla pe partea stanga. Ajuns in fata curtii magazinului am incetinit si semnalizat intentia de a face la stanga. In timp ce asteptam ca sa treaca masina de pe sensul opus am vazut niste faruri in spate care se apropiau cu viteza. Nu am apucat sa mai fac nimic pentru ca am fost lovit in partea dreapta spate si aruncat pe sensul opus unde am fost lovit de masina la care ii acordam prioritate. In urma accidentului pasagerul din masina mea, pe locul din dreapta fata a fost lovit la picior. A venit politia si a facut masuratori, pasagerul transportat la spital. Pentru ca la urgenta nu s-au observat vatamari grave politia nu a intocmit dosar. A fost declarat vinovat conducatorul care m-a lovit din spate. A doua zi mi s-a comunicat ca in locul accidentului este linie continua, pentru ca este o usoara curba la dreapta. Mentionez ca acel marcaj se vede foarte vag, noaptea este aproape imposibil de vazut, iar in locul unde s-a produs accidentul este sters pe o portiune de 1,5 metri din cauza masinilor care au intrat acolo executand aceasi manevra. Pentru ca ulterior starea victimei s-a agravat a fost necesara o interventie chirurgicala care necesita peste 100 de zile de ingrijiri medicale. Pentru acoperirea daunelor de spitalizare si morale firma de asigurari a vinovatului cere sa fie deschis un dosar de cercetare. Agentul mi-a atras atentia ca ulterior la proces se poate schimba incadrarea in culpa comuna din cauza acelei linii continue. Va rog daca-mi puteti spune daca este posibil acest lucru si ce urmari ar putea avea asupra mea. Imi cer scuze de lungimea mesajului dar nu am putut sa scriu mai pe scurt.

Cu stima,
Adrian