avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Activitate vnita54

Activitate vnita54

Vă mulţumesc mult tuturor celor care v-aţi aplecat asupra mesajului meu!
Am înţeles că până la 01.01.2010 era altă lege care permitea recuperarea acelor bani.Funcţionara de la Generali nu a cunoscut, probabil, noua lege şi de aceea, când am depus cererea, ne-a asigurat că vom primi banii.
O zi bună tuturor!

Pe 12 ianuarie 2010 am achitat polita de asigurare RCA în valoare de 454 RON cu valabilitate de 6 luni(23.01.2010- 22.07.2010) la societatea GENERALI( aleasă de Porsche). Neplăcut surprins de o sumă aşa mare,am achitat leasing-ul în data de 15 ianuarie 2010. Din data de 28 ianuarie am devenit proprietar. De la Porsche am primit o împuternicire pentru a mi se restitui banii. Când am dus actele la Generali- Târgovişte, mi s-a spus că voi primi banii pe 5 luni. De acord. Am şi făcut o asigurare mai avantajoasă în altă parte.După câteva zile, mi s-a spus că de anul acesta nu se mai restituie suma dacă utilizatorul a devenit proprietar, poliţa rămânând valabilă( zic dumnealor). Eu nu înţeleg de ce mă obligă să păstrez această asigurare făcută pe persoană juridică( firma Porsche), din moment ce acum eu sunt proprietarul şi fac asigurarea unde doresc şi unde îmi permite buzunarul. Menţionez că nu am beneficiat timp de trei ani, de când am încheiat acest contract,de nicio despăgubire, lucru constatat şi de firma de asigurări.