avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 458 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters126916

Activitate ContSters126916

buna ziua.Cum pot controla daca tatal defunct avea bani depusi la vreo banca,ca am in vedere si acest aspect,si bineinteles ca nu vor face cunoscut de buna voie acest lucru
Multumesc ca ma informati ,dar am inteles ca certificatul de deces a fost eliberat de acolo de unde a murit si nu de catre primaria comunala.Cei de la comuna imi pot da duplicat chiar daca nu au eliberat ei certificatul--
Multumesc ,o sa urmaresc emisiunea pe OTV,sa vad ce subiecte abordati , sigur toate sunt benefice
Foarte benefic acest site.Multumesc tuturor avocatilor ptr sfaturi si indrumari,dar mai am o intrebare ptr a nu umbla de ici colo.Deci,tatal meu are doar 3 saptamani de la deces,si din orgoliu nu vreau sa fac plecaciuni la fosta sotie ,ptr o copie a certificatului de deces. De unde se mai poate lua o copie a certificatului de deces.De la primaria locala(mentionez ca el a murit la spital),de la starea civila pe raza unde a avut loc decesul,de la preot(ca sigur are si el o copie)
cu toate ca tatal meu nu ma vazut de 17 ani,in ziua in care a murit si cam la aceeasi ora,am avut o stare de prabusire inexplicabila ,.pe moment(fara diagnostic/lucrez intru-un spital universitar).Dupa cateva ore am fost anuntata de o ruda din partea tatalui ca acesta a murit.Acesta este motivul ptr care vreau sa le fac viata grea celor doua,ptr ca stiu ca taticul meu era un om bun si ele au fost cauza ca nu am fost acceptata ,ca drept dovada au reprosat celor care m-au informat ca el a murit.Mentionez ca sora vitrega a avut parte de toata protectia si ajutorul financiar de care are nevoie un copil.A terminat dreptul,i-a cumparat apartament in buc.iar eu doar paza CELUI DE SUS,care ma calit si ma ajutat sa am o fam. extraordinara ,3 fete,una face a doua fac. in buc. cele mici( gemene),
Am o sora vitrega din a doua casatorie a tatalui.Cum relatia dintre noi a fost una superficiala,am preferat sa stau in umbra,pentru a nu dauna relatiei tatalui cu cea de-a doua sotie.Acum dupa moartea tatalui,va intreb care sunt pasii de urmat pentru a face si eu parte la succesiune,ptr.ca cele doua nu stiu adresa mea,si normal ca nu doresc sa ma anunte ori sa specifice ca sunt si eu mostenitoare,Ma intreb daca ele pot deschide procedura succesorala fara mine/