avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 819 soluții astăzi
Forum Activitate florin1973

Activitate florin1973

Va multumesc si imi cer scuze pentru absenta , am fost plecat si nu am avut cum sa intru.Referitor la politie nu au vrut sa vina daca nu au fost victime si mai ales ca nu eram in oras ci pe centura si am fost invitat sa sun la politia din comuna respectiva.A sunat o persoana la politia din comuna respectiva si in final a venit un domn politist foarte iritat ca a fost deranjat, a tipat la mine fara sa ma asculte sau sa vada in ce conditii s a petrecut accidentul.A zis ca cel cu skoda nu are linie continua,nu are indicator cu depasirea intezisa si ca eu sunt de vina si cu asta basta, a sarit in masina de politie si a demarat nu inainte de a mi spune ca ma asteapta la post sa mi dea amenda si puncte in caz ca nu ne intelegem.In situatia de fata am fost si am facut actele in baza intelegerii amiabile,el primind rca de la mine si eu urmand sa o rezolv cu ajutorul casco.La asigurari era ca la targ ,fiecare din cei de acolo avea o parere, nimic concret. Acolo fiind am aflat ca ar fi culpa comuna,dar nu a fost nimeni in stare sa zica ca asta este cel mai corect.Era prima oara cand am auzit de asa ceva si nu am stiut ce sa fac.Ulterior am primit o scrisoare de la asirom prin care eram instiintat ca in urma analizei dosarului de daune a reisit ca eu am fost de vina in proportie de 50 %(deci pana la urma era culpa comuna).O sa revin saptamana viitoare si cu fotografi de la fata locului. Seara buna
Am si eu o intrebare in legatura cu un accident...pe 28.01.2010 am fost implicat intr-un accident de circulatie.Ma aflam pe un drum cu o singura banda de circulatie pe sens,linie intrerupta intre sensuri,fara indicator de interzicere a depasirii.Intentionand sa virez la stanga, am semnalizat stanga .In timp ce ma asiguram din spate am observat ca masina din spatele meu (dacia 1300)a inteles ce manevra vreau sa fac si a franat asteptand ca eu sa efectuez virajul la stanga.Din fata nu venea nimeni drept urmare am inceput sa virez.Cand am iestit cu rotile din fata de pe carosabil am fost lovit in coltul stanga spate de o skoda fabia care se afla in depasirea daciei din spatele meu cu viteza mare avind in urma impactului undeva la 12-13 ml de frana pe asfalt, eu ajungand sa fiu intors la 180 grade in afara carosabilului pe aleea unde intentionam sa intru. El a lovit exact cu jumatatea partii frontale( pagube la el –bara fata,grila,capota motor,farurile,radiatoarele,parbriz,aripa) In cazul asta am o intrebare cine este vinovat???
Politia nu a vrut sa vina ca nu au fost victime.Va multumesc ,cu respect