avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 495 soluții astăzi
Forum Activitate Andrei22

Activitate Andrei22

exact asta am facut si eu cu absolut totul legalizat, daca nu de notar atunci in copie certificata, in 2 exemplare, unul pentru instanta si unul pentru reclamant. oricum multumesc mult pentru rabdare, ma bucur ca cel putin nu sunt singurul care gandeste asa in privinta penalitatilor, si sper ca si judecatoarea sa gandeasca la fel...speram totusi sa existe un temei legal pentru care sa nu acorde penalitatile :(
multumesc din nou pentru raspuns si nu, nu m-am saturat de tine :)

intampinarea am depus-o de prima oara, mai ales dupa ce am consultat dosarul, si in intampinare m-am axat tocmai pe lipsa penalitatilor din facturi si comenzile de transport....sper doar sa se tina cont de acest lucru in conditiile in care momentan nu exista in vigoare o lege care sa reglementeze exact aplicarea penalitatilor, mai ales in astfel de cazuri, dar revin si spun ca tot ce ei cer se bazeaza pe acele notificari de plata in care erau trecute de ei penalitati de 1,5% notificari care au fost semnate si parafate de tatal meu de primire iar ei inteleg ca tatal meu a fost de acord cu plata lor
am fost astazi si am obtinut un nou termen pentru faptul ca la dosar in urma cu 2 zile reclamantul a depus la dosar copia unei facturi pe care erau inscrise penalitati, dar acest lucru este imposibil atata vreme cat facturile originale sunt la mine si nu este absolut nimic trecut pe ele referitor la penalitati...

credeti ca-mi puteti recomanda ceva....chiar nu vad temeiul legal pentru acordarea unor asemenea penalitati, cu atat mai mult cu cat pretentiilor lor se bazeaza ca pe notificarile de plata este semnatura si stampila tatalui meu, notificari in care erau mentionate pentru prima oara acele penalitati de 1,5% pe zi de intarziere
multumesc mult, art 720 cpc chiar m-a ajutat, acum problema este sa nu interpreteze ei acea notificare ca fiind concilierea, mai ales ca notificarea a fost trimisa pe fax semnata de reclamant si apoi inapoiata tot prin fax de tatal meu semnata si parafata. Oricum cu toate acestea ei in cererea de judecata la care au anexat si notificarea ei sub nicio forma nu si-au intemeiat pretentiile pe 720 cpc ci doar "pe OG 9/2000 si penalitatile pe care inteleg sa le cer".
Am vazut dosarul, ca altfel nu depuneam de nebun intampinarea, ei cer penalitati in baza acelei notificari pe plata cu care tatal meu a fost de acord si pe care a semnat-o...dar nu a inteles niciun moment ca se obliga la plata unei asemenea penalitati.
Imi cer scuze la inceput pentru continutul vast al post-ului meu, dar chiar am nevoie de ajutorul vostru mai ales ca eu imi pregatesc admiterea la INM si cunostiintele in materie comerciala sau practica in instanta nu sunt tocmai pctul meu forte.

Firma A&G Meridian logistic, prin asociat unic Vlaicu Aurel, tatal meu, a contractat sub forma de comanda in luna mai 2009 un camion de la firma trans euro daf pentru 4 curse de export spre germania. intre cele 2 firme nu a existat niciun contract propriu zis decat comanda pentru fiecare cursa in parte la care erau anexate obligatiile transportatorului in cazul pierii bunurilor sau al intarzierii la destinatie.
Cele 4 comenzi se ridicau la suma 20.000 ron, dar din cauza faptului ca se crease pe piata blocajul financiar, tatal meu nu a putut sa plateasca decat 7000 ron din intreaga creanta, restul urmand sa-i plateasca in momentul in care si furnizorii lui i-ar fi platit facturile ce le avea de incasat.
Scadenta contractelor era de 50 de zile si dupa scurgerea lor intre tatal meu si trans euro daf s-a ajuns la o intelegere verbala sa plateasca o suma de 1000 ron lunar pana la achitarea creantei.
Tatal meu a platit pana in luna ianuarie cand Raut Doru(asociat unic la trans euro daf) a venit la domiciliul personal al parintilor mei amenitandu-i cu moartea si refuzand sa paraseasca apartamentul, decat politia reusind sa-l scoata(nu intru in mai multe detalii pentru ca asta tine de penal si oricum exista o plangere prealabila si s-a inceput urmarirea penala). Din acel moment tatal meu a refuzat sa-i mai plateasca suma stabilita lunar, urmand ca dupa ce va avea o suma de rulaj mai mare sa-i plateasca restul de 8000 ron.
In luna mai 2010, pe adresa A&G Meridian a venit o notificare de plata pentru suma de 8432 ron aferenta comenzilor nr.... . La sfarsitul notificarii era mentionat "In plus inteleg sa solicit si dobanda de 1,5% pe zi de intarziere, incepand cu data scadenta a facturii, precum si coeficient de indexare potrivit inflatiei". La vremea respectiva nu am dat importanta acestui ultim paragraf considerandu-l nelegal, in conditiile OG 9/2000 care stabileste dobanda legala datorata pentru creantele in materie comerciala, si prin faptul ca absolut nicio comanda din cele 4 intre A&G si Trans euro daf nu continea vreo clauza prin care vreuna din parti sa se oblige la plate unei penalitati in valoare de 1,5% din suma pe zi de intarziere.
Tatal meu a semnat de primire acea notificare si din a acceptat notificarea datorita doamnei avocat a firmei Trans euro daf care i-a spus ca este o simpla formalitate. Tot in urma discutiilor cu aceasta s-a angajat ca pana la data de 29.06 plateste intreaga creanta in val de 8432 ron, lucru care s-a si intamplat la data stabilita. Dar in data de 05.07.2010 tatal meu s-a trezit cu citatie pentru data de 29.07.2010(adik maine :() pentru plata creantei de 8432 si penalitati de intarziere de 1,5% pe zi si cheltuieli de judecata. In conditiile in care creanta era deja platita avand si OP in acest sens nu mai ramanea decat problema dobanzii datorate, iar atat eu cat si doamna avocat i-am sugerat tatalui meu sa ajunga la un compromis.
In prima faza domnul Raut Doru a spus ca vrea doar suma de 900 ron pentru a renunta la proces, acesti bani reprezentand cheltuielile de pana in acel moment, dar cand tatal meu i-a spus ca ii plateste banii si sa-i emita factura pentru suma de 900 ron, nu a mai fost de acord si a spus ca in urma unor alte calcule suma se ridica la 1250 ron plus 400 euro onorariul avocatului, tatal meu a fost de acord inca o data dar si de data acesta domnul Doru Raut a spus ca nu vrea sa emita factura pentru sumele respective si si mai mult de atat a spus ca onorariul avocatului este de 600 euro daca se ajunge in instanta, evident nefacturabili. In urma sfatului meu si al unui expert contabil tatal meu a platit dobanda legala calculata la zi de acel expert contabil prin OP, apoi am facut intampinare la cererea de chemare in judecata la care am anexat OP-urile la toate facturile emise si platite, OP-ul pentru dobanda legala, si comenzile in original. Mentionez ca nu s-a facut nicio plata fara emiterea vreunei facturi si absolut tot ce a intreprins tatal meu in acest litigiu este perfect legal.

Acum intrebarea mea este:
1) este firma A&G meridian obligata sa plateasca penalitati de intarziere in valoare de 1,5% pe zi?
2) fiind licentiat in drept stiu ca in materie comerciala si civila pot sa-l reprezint pe tatal meu maine, problema este ca nu sunt atat de la curent cu tot ce inseamna comercial...aveti va rog vreo recomandare pe ce ar trebui sa ma axez, pentru ca eu m-am gandit, mai ales in ceea ce priveste semnatura tatalui meu pe acea notificare, la culpa, si la faptul ca in intampinare am cerut instantei sa admita proba cu martori prin care l-am chemat pe domnul Raut Doru, si asta pentru a confirma buna credinta a tatalui meu in ceea ce priveste evitarea acestui proces.

Sper ca am fost destul de clar in explicatii si va multumesc in avans pentru orice sfat mi-ati da.
Vlaicu Andrei