avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Activitate laurentiu39

Activitate laurentiu39

Multumesc Mihai, mai ales pentru promtitudine.
Sunt proprietarul unui imobil curti constructii in intravilan cumparat in anul 2006. Pe o parte din acest teren traverseaza o conducta cu agent termic in propietatea municipalitatii si concesionata de furnizorul orasului, teava care deserveste o alta societate comerciala aflata in vecinatatea mea. Aceasta teva nu are alt utilizator decat societatea invecinata si este o ramificatie a conductei pricipale care se afla pe domeniul public. Noi nu am avut la cunostinta de existenta acestei tevi decat in dec 2009 cand aceasta teava sa defectat si furnizorul de utilitati a dorit sa intervina pentru remedierea avariei. Pe langa acesta problema mai este si faptul ca peste aceasta conducta a fost edificata o constructie cu destinatia de birouri de catre vechiul proprietar prin anii 1970. Aceasta defectiune a fost localizata exact sub cladire si din acest motiv nu am fost de acord cu interventia in vederea reparatiei. Am incercat o discutie cu furnizorul de utilitati sa devieze aceasta conucta dar solutia lor este sa o fac pe bani mei. Interventia pentru reparatie, sceea actuala, chiar si cele viitoare imi pot afecta structura de rezistenta a cladirii. Suprafata de teren afectata de aceasta teava este de 350 mp inclusiv cu zona de protectie de 5 m de o parte si de alta a conducte si trece exact pe mijlocul terenului. Eu doresc sa fac o investitie pe acest teren. Nu mi se pare corect ca furnizorul de utilitati sa aibe profit in urma furnizarii de utilitati, vecinul meu beneficiaza de agent termic pentru a putea sa desfasoare activitatile propuse iar eu ca proprietar sa nu pot sa realizez ceea doresc. Pe de alta parte doresc sa stiu daca in cazul meu este utilitate publica furnizarea de agent termic catre un singur beneficiar si acela o societate comerciala care poate gasi o alta solutie de a incalzi. Credeti ca am sorti de izbandain instanta sa ii oblig sa devieze traseul prin alta parte fara sa suport costurile mutarii?
:(