avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Activitate DANNIEL

Activitate DANNIEL

Buna ziua,

Este posibil sa imi dati si mie o copie dupa o hotarare judecatoreasca prin care o persoana fizica autorizata (PFA) a castigat un proces cu Casa de Sanatate (CAS) in sensul ca nu a mai platit majorarile ptr. ca nu a avut contract cu ei si nu a beneficiat de serviciile lor ?

Ma adresez dvs. cu speranta ca poate aveti cunostinta despre persoane care lucreaza independent (notari, avocati, scriitori, ingineri, arhitecti etc) care nu au avut contract de asigurare de sanatate cu (CAS), carora CAS le-a pretins sa plateasca din urma contributie si majorari in baza Legii 95/2006” si care s-au judecat si au castigat procesul cu CAS.
Am citit in presa ca exista in tara persoane, care au castigat astfel de procese cel putin in sensul ca nu au mai platit majorarile, din motivul ca nu au avut contract incheiat cu CAS si nu au beneficiat de serviciile acestora in perioada din urma la care se face referire.

Eu sunt in prezent intr-un litigiu cu CAS Galati si de aceea o hotarare judecatoreasca anterioara favorabila m-ar ajuta foarte mult.. Situatia mea este urmatoarea:

sunt inginer mecanic am 41 ani si din 2003 lucrez ca Persoana Fizica Autorizata, ptr. o firma italiana, cu care am un contract de comision ptr. marketing, ofertare si studiere a pietei.
De fapt lucrez ca agent de vanzari profile din otel ptr. constructii navale, ei neavand sediu in Romania.

Venitul meu din aceasta activitate este satisfacator dar nu este mare, este inegal si instabil.
Oricum, am declarat corect venitul si am platit la zi impozitul la Adminstratia Financiara in toti acesti ani si deasemeni imi platesc corect si contributia la Casa de Pensii Galati conform contractului incheiat cu acestia.

Singura cu care nu am incheiat contract si nu am platit este CAS (Casa de Sanatate). Nici nu am apelat si nu am beneficiat de nimic de la ei din 2003 pana in prezent. In tot acest timp nu mi-au trimis nici o notificare sau informare, iar la sfarsitul lui noiembrie 2009 mi-au trimis direct titlu executoriu ptr. contributie pe anii 2006 – 2009 + majorari.

Eu am dat in judecata CAS Galati si am contestat atat titlul executoriu emis fara sa existe un titlu de creanta (decizie) anterior, precum si majorarile pe care le consider nedatorate, ptr. ca nu am avut contract si nici nu mi-au trimis notificari.

De aceea va rog foarte mult sa ma ajutati cu o copie a unei hotarari judecatoresti anterioara favorabila, cat mai curand posibil.

Mi-o puteti trimite pe e-mail la adresa:

daniel_talasman_1999@yahoo.com

Va multumesc.