avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1488 soluții astăzi
Forum Activitate vasilicalaura

Activitate vasilicalaura

Un sef de raion trebuie sa stea in preaviz 30 de zile pana se gaseste un inlocuitor ,dar ei au venit cu unul de la alta filiala deci se stia ca eu voi fi data afara fiindca asa au fost dispozitiile de mai sus.Mi-au dat o foaie de demisie in care se specifica ca nu vreau sa stau in preaviz.In contractul de munca specifica:"Va informam asupra principalelor clauze ale contractului dumneavoasta de munca:perioada de preaviz in cazul concedierii este de 20 de zile lucratoare ,in cazul demisiei este de 30 zile calendaristice."In concluzie am fost fortata sa imi dau demisia.Eu nu vreau sa ma intorc inapoi dar vreau sa stiu daca ii pot reclama la ITM.Se poate dovedi ca am lucrat multe ore peste program cu ajutorul camerelor de supraveghere postate in magazin.

Eram prea suparata si nu am luat si eu o copie a demisiei mele,dar una tipizata de catre firma doar ca specifica "fara preaviz".Poate am gresit ca nu trebuiea sa semnez tinand cont ca eram si libera dar m-au obligat sa ma ponez fiinca apaream cu ore in minus.Cum ma puteti sfatui?
Pe data de 15.02.2010 firma Kaufland am fost fortata sa imi dau demisia.Nu mi s-a dat posibilitatea sa ma disculp orice ziceam faceau in asa fel de era tot impotriva mea,rastalmaceau cuvintele ca tot eu sa pic cea vinovata.Nu credeam ca se poate face asa de repede un rau.In fiecare zi am lucrat peste progam si din libere veneam sa imi fac comenzile(am fost sef raion frische),dovada camerele de luat vederi care sunt montate in magazin.Cum ma puteti sfatui?