avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1641 soluții astăzi
Forum Activitate 10001idei

Activitate 10001idei

Exact. Lichidatorul vrea sa atraga raspunderea asociatilor pentru management defectuos,el spune ca: de ce am functionat 2 ani cu o firma care mergea mereu in pierdere!?)-noi am sperat intr-o redresare a societatii.Mentionez ca din cei 2 ani debitul pentru un an de zile a fost achitat ,restantele fiind din cel de al doilea an.
multumesc.
am uitat sa specific ca asociatul a adus aport cam cat baza datoriilor la finante .EL MAI POATE FI TRAS LA RASPUNDERE?
In anul 2008 am deschis cu 2 asociati un srl -neplatitor de tva. Pe acesta firma nu am cumparat nimic (nici macar un creion )-ea fiind prestatoare de srvicii in constructii. Singurele datorii care s-au acumulat fiind cele la finante privind impozitele la salarii.In decembrie 2009 finantele au declarat insolventa ,noua fiindu-ne adusa la cunostinta in ianuarie 2010. Problema se pune in felul urmator de catre lichidator:unul din asociatii de la acest srl este administrator unic la alta firma cu acelasi specific- el vrand sa atraga raspunderea asociatilor deoarece considera ca asociatul este raspunzator de managemantul defectuos. Precizez ca societatea unde este unic administrator a incheiat contracte cu acest srl unde sunt 2 asociati pe care le-a achitat in totalitate ,practic a sustinut o perioada acest srl.Este corect atragerea raspunderii administratorului ? va multumesc.