avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 998 soluții astăzi
Forum Activitate adipar

Activitate adipar

Am depus in 2001 la prefectura Mun.Bucuresti dosarul prin care ceream despagubire pentru un teren expropriat in baza Decretului Consiliului de Stat nr.39/1973. Am cerut despagubire deoarece pe terenul respectiv este construita Ambasada Chineza din Bucuresti. Abia dupa 7 ani, in luna mai 2008, am primit "Dispozitia"emisa de Primaria Mun.Bucuresti.
Apoi dupa inca un an, a juns la Autoritatea Nationala pentru Restituirea Proprietatilor, care m-a informat de sosirea dosarului la data de 01.iunie 2009. Ulterior am primit si un numar de inregistrare al dosarului.
De la acea data si pana in prezent dosarul nu a intrat inca in lucru la vreun consilier pentru evaluare si pentru a urma pasii Legii 247/2005.
Mi se spune ca nu se lucreaza dosare pentruca sunt in reorganizare.
Doresc sa va intreb daca pot sa actionez in Contencios Administrativ, sau in Justitie, pentru rezolvarea dosarului si primirea despagubirii. Deasemeni va intreb daca ma pot adresa la CEDO, avand in vedere ca in Conventia Europeana a Drepturilor Omului exista la "drepturi enuntate" si exproprierile dar si respectarea unui termen rezonabil in solutionare. (Legea 10/2001 prevede termen de 60 zile de la depunerea dosarului).
Sunt 9 ani de cand asteptam, intre timp a decedat si mama mea care era titulara dosarului.
Va multumesc