avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1817 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters132479

Activitate ContSters132479

Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
am scris acel post din aceleasi considerente: cineva a intrebat de materiale, sistem de invatare etc.
am urmarit topicul asta inca de cand a aparut informatia privind examenul (adica cu 2-3 ore inainte de a se publica anuntul pe siteul unbr). practic urmaresc avocatnet pe twitter.

cu asta cred ca mi-am terminat misiunea pe aici. BAFTA MULTA TUTUROR, VA TIN PUMNII!
cine se potriveste in aceasta profesie oricum va intra la un moment dat, perseverenta fiind un element de baza in avocatura (eu am fost cativa ani cons. jur. exact cat a trebuit sa ma conving ca pot sa fac ceva in viata si ca avocat).
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
am vrut sa zic perfect de acord cu textul de mai sus :DD
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
salutare,

in ce ma priveste, pot sa spun urmatoarele:
1. am invatat 2 luni, in medie 10 ore pe zi
2. bibliografie - civil: dupa carti care se predau la cluj, mai putin succesiuni si contracte, pentru care am folosit deak
penal general: dupa un curs de 150 de pagini, care se preda la fac din cluj
penal special: aproape exclusiv din cod
proc civila: din cod si din sinteze (nulitati, exceptii, suspendari etc.) extrem de putin si din boroi, in general partea de cai extraordinare de atac
proc penala: exclusiv din cod

am facut aproape toate testele de magistratura din anii trecuti, care au fost de mare ajutor. m-am apucat sa fac si voineag, dar nu am reusit sa termin din el nici macar civilul. testele din voineag oricum mi s-au parut destul de aiurea, de accea m-am axat mai mult pe teste inm, care erau mai interesante si mai logice.

am luat examenul cu media 9,10 - fara sa fi avut in jurul meu vreo sursa de inspiratie, pentru ca practic au picat toti candidatii vecini

consider ca a fost un examen corect, obiectiv, a cuprins toata materia. personal m-as bucura ca sistemul sa ramana la fel pentru viitor.

ii felicit pe cei care au fost admisi si le urez multa bafta celor respinsi care nu si-au pierdut speranta (si eu sunt la a doua incercare, dupa un esec nu tocmai placut din toamna trecuta).