avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1063 soluții astăzi
Forum Activitate auricaT

Activitate auricaT

Buna ziua,

Am platit CAS 3 membri, a unei familii pana acum 2 ani, pe SRL.
La acest SRL am suspendat activitatea acum 2 ani.
Astazi am vrut sa fac o noua asigurare de sanatate la toti membrii familiei.
De la CAS ne obliga sa platim retroactiv din 2006, pentru sotie , care are un PF infiintat in 2004 si pentru copil tot pe PF din 2004, desi noi am platit pe SRL pana in 2009 cand a fost suspendata activitatea SRL-ului.
Varog sa imi zice-ti daca trebuie sa platesc.

Va multumesc.
Buna seara,

Parintii mei au divortat in anul 1984 dupa 27 ani de casatorie.
La vremea aceea la partajare nu se punea in calcul si pamantul mostenit de la parinti.
Potrivit obiceiului la vremea cand s-au casatorit au primit din partea parintilor tatalui 3 ha de pamant.
Dupa revolutie cand s-au primit Titlurile de proprietate nu au fost trecuti amandoi parintii ci numai tatal. El traind in concubinaj a vandut 1,5 ha . Mentionez ca in anul 2006 cand s-a facut tranzactia mama era decedata.
La aceasta vanzare - cumparare nu trebuia sa fim prezenti copiii?
O alta intrebare:
Pe data de 28.11.2010 a decedat si tatal. Este normal si legal ca actul de deces sa il scoata concubina? Nu mai punem la socoteala si ajutorul de inmormantare, etc.
Am cerut de la aceasta persoana sa imi dea Certificatul de deces in original si copii la actul de vanzare - cumparare al casei tatalui si nu vrea sa mi le dea. In aceste caz eu ce ar trebui sa fac? As vrea sa fac dezbaterea averii, aici intrand si pamantul . La notar mi se cere si acul in original.
Va multumesc anticipat.